افزایش مهارت های سخنرانی و نگارش مطالب

به نظر شما بهترین راه برای تقویت مهارت های نگارش ( دستور زبان املا کلمات و...)  چیست؟

برای افزایش مهارت فن بیان و ارائه و درس دادن مطالب و درکل سخنرانی چه راه کارهایی پیشنهاد میکنید؟

ادبیات بازیگری گویندگی اجرا

جای این سؤال شما خیلی در بین دانشجویان خالی هست.

بهترین کار برای شما شرکت در کارگاه‌های مربوطه و خواندن کتب  و تمرین هست. 

یه کارگاه خیلی خوب سازمان چند ماه پیش گذاشته بود که متأسفانه و متأسفانه إستقبال نشد و برگزار نگردید. (کارگاه مکاتبات إداری).


2

سلام

ابتدا فایل ارائه خودتون رو آماده کنید و مرور هم بکنید  سپس یک خلاصه از اون تهیه کنید و در حضور یک دوست یا اعضای خانواده تون ارائه کنید.

راه های مهارت در ارایه و سخن : تمرین و مطالعه و تسلط  هستند


1

سلام، مطالعه آثار ادبی فارسی یا ترجمه های مناسب از زبان های دیگر


2

مطالبی که در آن مبحث می خواهید توضیح بدهید را گرداوری کنید و بر روی آن ها مسلط بشوید و در نهایت برای خودتان چندین مرتبه توضیح بدهید.


1

سلام، قبلا مطلب را آماده کنید ، چند بار آن را مطالعه کنید به طوریکه بر آن مسلط شوید، استرس نداشته باشید ، همیشه به یاد داشته باشید مستمعین شما چه کسانی و با چه سطحی از معلومات هستند و خود را آماده سازید که بتوانید جوابگوی سوالاتشان باشید، خزانه لغاط خود را بالا ببرید، قبل از ارائه سخنانتان ، اعتماد به نفستان را بالا ببرید ، هرگز خودتان را مسلط به همه اطلاعات ندانید و زمینه را برای جستجو و تحقیق شنوندگان و بینندگان خود باز بگذارید و خود اطلاعات در زمینه مطالعات بیشتر را در اختیارشان بگذارید.

و من الله التوفيق...


0

سلام

خوندن کتاب و شرکت در کارگاه ها بهترین راه است 


0

سلام

هر چقدر اطلاعات شما در مورد موضوعي كه قرار هست سخنراني و يا تدريس كنيد بيشتر باشد اعتماد به نفس شما بيشتر مي شود

فقط كافي است قبل از حضور در جمع، چند مرتبه متن خود را با صداي بلند بخوانيد اين تمرين به شما كمك ميكند كه لرزش صداي خود را كه معمولا به دليل استرس بوجود مي آيد بهتر كنترل كنيد


0

مطالعه بیشتر متون مرتبط با موضوع مورد مطالعه

برای ارایه مطلب هم یک بار خود را در شرایط جلسه قرار داده  تا با فضا آشنا شوید.


0

سلام مشخص است هدف شما از این سوالات ارتقاء و توسعه فردی است که با تمرین و پشتکار و توکل بر خدا در یک برنامه ریزی معقول به آنها دست خواهید یافت. 

برای مهارت نوشتن علاوه بر یادگیری از طریق مطالعه و شرکت در کارگاه ها و.. نوشتن مستمر روزانه و ویرایش آن مفید خواهد بود . کسانی که در دوره دبیرستان معمولا در درس انشاء خوب بودند در این زمنیه موفق تر هستند. ولی آشنایی کامل با ادبیات فارسی و نوشتن روانه مطالب هر چند کوتاه خیلی کمک خواهد کرد. 

مهارت فن بیان و ارائه و تدریس چند مقوله جدا از هم است! فن بیان یک مهارت است که باید یاد گرفت هر چند برخی افراد مادرزادی این مهارت را دارند. تدریس علاوه بر مهارت فن بیان به تسلط و دانش کافی و.. نیاز دارد. اولا اعتماد به نفس و دانش کافی نیاز هست ثانیا دوره های آموزشی مختلفی را باید آموزش ببینید . البته شرایط و استعدادهای افراد در این زمینه متفاوت هستند ولی با تمرین های مستمر می توان آنها را بهبود و ارتقا بخشید. 

دوران دانشجویی بهترین زمان تقویت این مهارتها است. به عنوان مثال شما می توانید با همکاری دانشگاه اقدام به تشکیل کلاس های مذکور کنید و یا خودتان با همکاری دانشجویان مطالبی را آموزش دهید. بسیاری از یادگیری ها در زمان ارائه مطالب و تدریس اتفاق می افتد. موفق باشید 


2

کارگاه یک روزه تکنیک های فن بیان در دانشجویان 

پنج شنبه، 1 اسفندماه، ساعت 9 تا 14

طول دوره: 5 ساعت 

تخفیف ‌ویژه‌ دانشجویان‌ کلیه ‌دانشگاه‌ها

ثبت‌نام برای عموم آزاد است.

با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه از دانشگاه تهران

تلگرام و تلفن تماس: 

@ECDAdmin (021) 66419211-12 (021) 66419391 

اطلاعات بیشتر:

@ecduniversityoftehra


0

فوایدی پنهان در پس صحبت کردن با خود با صدای بلند بهترین ابزار برای " کنترل شناختی "
یکی از راه ها صحبت کردن با صدای بلند با خود هست که میتونه جلو آینه باشه و با صدای بلند با خودتون حرف بزنید باعث میشه که کنترل پیدا کنید رو خودتون و شناخت بیشتر از ابزار بدنتون پیدا کنید
علاوه بر آنچه گفتم صحبت کردن با خود فوایدی دیگر نیز دارد که شامل : حافظه شما را تحریک می کند به تمرکز حواس تان کمک می کند به شما کمک می کند افکارتان را روشن و واضح کنید به مغزتان کمک می کند با بازدهی بیشتری کار کند در یادگیری به کودکان کمک می کند به سازماندهی افکارتان کمک می کند به دستیابی اهداف تان کمک می کند به کاهش استرس کمک می کند موجب پرورش اعتماد به نفس


0

برای تقویت نگارش کتاب های تخصصی در زمینه ی مورد نظر رو مطالعه کنید .روزنامه ها هم در کل به لحاظ واژگان و اصول نگارشی مناسب هستند.

برای سخنرانی می تونید از اینجا شروع کنید که مطالب مورد نظر رو اول برای خودتون و ترجیحا جلوی آینه توضیح بدید ؛برای تدریس از مثال زیاد استفاده کنید .بهترین مثال ها اشاره به کاربرد های موضوع مورد نظر دارند .

سرافراز باشید


1

مرور چندباره مطلب. تعریف به اعضای خانواده یا دوستان.


0

سلام

١-ابتدا تسلط كافي بر مطلب ارائه 

٢-تمرين مستمر بر مطالب و انجام خلاصه نويسي

٣-درست تهيه كردن پاورپويت و فقط اشاره كردن مطلب و بعد از ان ارائه به صورت حفظ

 


0

سلام،مطمئنا بهترین راه خوندن کتاب های غیر درسی می باشد.


0

شرکت در کارگاههای اموزشی و تمرین و خواندن کتاب 


0

با عرض سلام و احترام

 

همه ی ما تا به‌حال با افرادی سَر  و  کار داشته ایم که صدای شان خیلی گوش خراش، نازک یا مصنوعی بوده است. صحبت کردن بعضی افراد آنقدر ناخوشآیند است که پیام گفته‌شده را کاملا خراب می کند. شما در چند قدم می توانید کیفیت، لحن، حالت بیان و صدای تان را بهتر کنید. فقط به دانستن چند فوت‌و‌فن ساده و تمرین آنها نیاز دارید. از فرصت استفاده کنید تا صدای تان، توانایی متقاعد کردن افراد و تعهدتان به متنی که می خوانید را تقویت کنید. این یعنی کسب‌وکار و میزان رضایت مشتری  های‌تان ارتقا می یابد و خدمات شما را بیشتر به دیگران توصیه می کنند. حتی با اینکار می‌توانید سخنرانی حیرت‌انگیزی داشته باشید.

۱. شمرده صحبت کنید

واضح صحبت کردن - تقویت قدرت بیان

با هر صدا و سرعتی که صحبت می کنید، «وضوح» کلید موفقیت‌تان است. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید. کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان برای کسب‌وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، به نکته‌ی مهمی اشاره کرده است: «یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا وضوح کلام تان را بیشتر کنید، کم کردن سرعت است.» افراد وقتی نگران هستند یا درباره ی آنچه می‌گویند تردید دارند، تمایل دارند سریع صحبت کنند. همچنین او می گوید: «شمرده صحبت کردن نه‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید.» معیاری خوب وجود دارد تا کیفیتِ سرعت صحبت‌تان را ارزیابی کنید، فرض کنید که شماره  تلفنی را می‌خوانید، فردی که گوشش با شماست، باید بتواند آن را یادداشت کند. برای تمرین سرعتِ گفتار، رشته ی بلندی از اعداد را بخوانید و حین انجام این کار آنها را در هوا یادداشت کنید. این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگی عالی است و اینگونه می‌توانید نفوذ کلام داشته باشید.

 

۲. با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید

«اِاِ…، سلام به همگی…، اسم من، اِاِ…، امین.»

متأسفانه باید بگویم کسی به ادامه ی این سخنرانی گوش نمی کند. این مثال نشان می دهد که چگونه نداشتن اعتمادبه‌نفس به همه‌چیز لطمه می‌زند، مخصوصا به صدای‌تان.

احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می خواهید با کاراته‌بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث می شود به جای بلوک ها دست‌های شما بشکنند.

 

۳. به چیزی که می‌گویید اعتقاد داشته باشید

نکته ی قبل در مورد اعتمادبه‌نفس موقع صحبت کردن بود و این نکته درمورد ارتباطی است که شما با موضوعی که درمورد آن صحبت می‌کنید برقرار کرده‌اید: باید خودتان چیزی که می‌گویید را باور داشته باشید.

وقتی با اشتیاق صحبت می کنید، مردم تفاوت را حس می کنند. شاید این نکته‌، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن تان طنین انداز شود، صدای تان قابل باور تر و متقاعد کننده تر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان است.


0

بخش دوم »»

 

۴. خودپرستی را کنار بگذارید

 

مایک تایسون می گوید:

 

باید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن می کند.

 

برای تقویت این مورد می توانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند. می توانید از هم جواری با آنها درس‌های زیادی یاد بگیرید که از روش های دیگر، آموختن این درس‌ها امکان پذیر نیست و مهارت تان را ارتقا دهید. در کلاس ها و کارگاه هایی شرکت کنید که از افرادی تشکیل شده است که در حرفه شان از شما بهتر هستند. به تجربیات شان گوش کنید، ممکن است سخت باشد اما قطعا به بهتر شدن تان کمک می کند.

 

۵. با صدای تان با ملایمت رفتار کنید

 

برخلاف یک نوازنده ی گیتار، پیانو یا طبل، هنگام سخنرانی، ابزار کار شما بدن تان است. ببینید چطور نوازنده های حرفه ای از آلات موسیقی شان نگهداری می کنند. باوسواس آن را تمیز، از آن محافظت، قطعات شکسته اش را تعمیر و در جای خوب و راحتی از آن نگه‌داری می کنند.

 

شما چطور با ابزار کارتان رفتار می کنید؟ برای نگه‌داری، مراقبت و حفاظت از طراوتش چه کارهایی انجام می دهید؟

 

برای حفاظت از صدای تان این نکات را رعایت کنید:

 

نفس عمیق بکشید و با استفاده از الگوهای تنفسیِ مناسب، گام اول را در این راه محکم بردارید. کیت دِوُر، مؤسس توتال وُیس، می گوید: «اگر به‌جای تنفسِ عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی تنفس صحیح داشته باشید، صدای تان ضعیف تر و وحشت‌زده به‌نظر می‌رسد، همچنین این کار می تواند باعث کشش غیرضروری تارهای صوتی تان شود. وقتی اضطراب و استرس دارید یا وحشت زده هستید شاید کمی سخت باشد یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس‌های آرام، عمق صدای تان را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند مطمئن تر به نظر برسید.»

 

حتما با فواید نوشیدن آب آشنا هستید. زیاد آب بنوشید. دِوُر می گوید: «سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدای تان کمک بسیاری می کند.» اگر در طول روز قهوه، نوشابه یا نوشیدنی های الکی بنوشید، ممکن است تارهای صوتی تان رطوبت لازم برای تولید بهترین صدای ممکن را نداشته باشند. همچنین او می گوید: «تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی باشند، چون با سرعت زیادی می‌لرزند.» تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه می لرزند، این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ بار در ثانیه است. با هر وعده ی غذایی، آب بنوشید. یک بطری کوچک آب را پر کنید و مرتب از آن کم کم بنوشید. شاید این مقدار آب زیاد به نظر برسد اما باید بدانید اغلب مردم کم تر از حد مورد نیازشان آب می نوشند.

 

از فریاد زدن پرهیز کنید. شوارتز می گوید: «عاشقِ فریاد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه تان هستید؟ باید بگویم قطعا این کار برای تارهای صوتی تان خوب نیست.» فریاد زدن می تواند باعث کشیده شدن آنها شود و صحبت کردن را برای تان مشکل کند. در بدترین حالت، فریاد زدن می تواند به گره های صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شود.

 

حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به‌نظر خواهد رسید. همچنین خستگی برای صدای‌تان مضر است.

 

زمزمه نکنید. این کار برای صدای تان مشکل ایجاد می‌کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی تان می شود.

 

۶. حواس‌تان به وضع نشستن یا ایستادن تان باشد

 

دِوُر اعتقاد دارد طرز نشستن یا ایستادن هم می تواند سخنرانی شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید باشد. اگر چانه تان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید، می توانید طنینِ صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای تان شفاف تر به گوش برسد. او می گوید: «اگر شانه های تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید.»

 

 

 


0

بخش سوم »»

۷. مراقب زیر و بَم صدای‌تان باشید

 

شوارتز می گوید: «معمولا صداهایی با شیب زیاد یا خیلی زیر، به دلیل اضطرابیا عدم اطمینان گوینده به وجود می آیند.» استفاده  از شیب صحیحِ صدا به شما کمک می کند ارتباطات بهتری برقرار کنید. می توانید بهترین اوج صدای‌تان را با گفتن «آ-ها» پیدا کنید (همان عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست می گویید). شوارتز اعتقاد دارد که اوج صدای تان در هنگام صحبت کردن باید با «آ» همخوانی داشته باشد.

 

۸. خودتان را آماده کنید

 

شاید باورتان نشود اما یک قهرمان دویِ سرعت المپیک، قبل از اینکه سعی کند رکورد دنیا را جا به جا کند، حداقل ۳ ساعت را صرف گرم کردن تمام اعضای بدنش می کند. راستش را بخواهید من به جایی رسیده ام که قبل از پیاده روی حتما باید بدنم را گرم کنم، وگرنه عضلات پشت پایم به شدت درد می گیرند.

 

داشتن آمادگی یک ضرورت است. برای تقویت قدرت بیان تان هر روز صبح را با گرم کردن صدای تان شروع کنید. عضلات صورت تان را بکشید. برنامه های تان را به ترتیب اجرا کنید. یکی از تمرین‌هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی می توانید انجام دهید ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آنهاست (برای آشنایی با این تمرین ویدئوهای Lip Roll را در اینترنت جستجو کنید.) ماهیچه‌های گردن تان را شُل کنید. تمرین های تنفسی تان را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدای تان صرف نمی کنید، هر روز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدای‌تان اختصاص دهید. این تکنیک برای صدای تان به‌طور شگفت انگیزی خوب و برای سلامتی‌تان مفید است. اگر هنوز فکر می کنید این ترفند احمقانه است، توجه داشته باشید «سلین دیون» که سال‌ها در زمینه ی خوانندگی تجربه دارد و در کارش بسیار موفق است هنوز هم، هر روز صبح را با این تمرین های پایه‌ای آغاز می کند.

 

۹. «بدون آمادگی خواندن» را شروع کنید

 

در موسیقی، به توانایی خواندن یک برگه ی موسیقی (که تا به حال آن را ندیده اید) و نواختن آن به وسیله ی آلت موسیقی، «بداهه‌نوازی» می گویند.

 

برای سخنرانی های طولانی یا پروژه های بزرگ مثل صداگذاری کتاب های صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکن است وقت تان برای چندین‌بار روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شود، بدون اینکه نیازی به این کار باشد. به جای آن می‌توانید تمرین کنید هنگامی که برای بار اول متنی را می‌خوانید، آن را خوب بیان کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان و چشم های‌تان هماهنگ شوند اما این مهارت به‌خوبی با گام بعدی که از آن صحبت خواهیم کرد در ارتباط است.

 

 


0

بخش پایانی »»

۱۰. تمرین کنید

 

برای تقویت قدرت بیان باید تمرین کنید. با اینکه دیگران بارها و بارها اهمیت تمرین کردن را برای نتیجه دادن کارها توضیح داده‌اند، ما هم در مورد آن صحبت می کنیم. بهترین هنرمندان دوبله می توانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به‌دست آوردن این مهارت، سال‌ها زمان لازم است. تمرین باعث از بین بردن نواقص می شود و صداپیشه ها از این راه به موفقیت می‌رسند.

 

خیلی‌زود روی غلتک می افتید و خواندن و گفتارتان به‌هم‌ پیوسته و بدون اشتباه می شود. به این ترتیب در وقت تان صرفه جویی، در کارتان پیشرفت و از مهارت تان سود کسب می‌کنید و قدرت نفوذ کلام‌تان را بالا می‌برید.

 

۱۱. آرام باشید

 

شاید این آخرین نکته باشد اما مهم ترین مسئله است. چرا؟ چون اگر تازه کار هستید، هر یک از سخنرانی ها یا آزمون ها می‌تواند برای تان به آخرین‌شان هم تبدیل شود. پس همه چیز به این چنددقیقه یا حتی چندثانیه بستگی دارد و این موضوع می تواند شما را نگران کند. عمیق نفس بکشید و لبخندی بزنید (که می توانید صدایش را از طریق بلندگو بشنوید). به توانایی های خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می افتد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کرده اید.

 

 


0

بهترین روش برای افزایش فن بیان اینکه صدای خود را ضبط کنید و گوش دهید با این کار به چندین مهارت دست پیدا میکنید مثل: اعتماد به نفس و قبول کردن صدای خود  

و سعی بر بهتر کردن شکل و نحو صحبت کردن


0

مطالعه موثر فوق العاده در این باب می تواند کمک کند که میسرتر در امر نوشتن موفق شوید


0

به نظر بنده فن بیان و داشتن اعتماد به نفس نقش بزرگی در یک ارایه خوب را دارد.


0

 تسلط كافي بر مطلب 

-تمرين مستمر و انجام خلاصه نويسي مطلب

کلمات به روز استفاده کردن در مطالب 

اجرای زیاد در مراسمات کوچک وغیر رسمی

 


0

 تسلط كافي بر مطلب 

-تمرين مستمر و انجام خلاصه نويسي مطلب

کلمات به روز استفاده کردن در مطالب 

اجرای زیاد در مراسمات کوچک وغیر رسمی

 


0

با سلام

تنها راه افزایش مهارت های سخنرانی صرفا مطالعه کتاب نیست چون داریم حتی بین اساتید که ضمن اینکه سطح مطالعه بالائی دارند و نویسنده چندین ده کتاب هم می باشند ولی فن بیان خوبی ندارند پس مطالعه برای بیان مطلب و سخنرانی لازم است ولی بنظر بنده شرکت در همایش ها و کنفرانس ها و حتی کنفرانس های کلاسی راهکار مناسبی خواهد بود

 


1
برای ارسال پاسخ شوید.