Loading...
دانشنامه

زمین تخت

آیا واقعا زمین گرد است؟

زمین تخت واقع بینانه تر نیست؟

فیزیک

با چه توضیحی زمین تخت توجیه پذیر است. تصاویر رصدی از سایر سیارات را مشاهده میکنید. آیا وجود یک دیسک میان این همه سیاره کروی قابل قبول است؟!!!


1

به راحتى از ارتفاع يك كيلومتر به بالا ميتوان قوس انحناى زمين را مشاهده كرد( مثل عكس هايى كه از كوه اورست به سمت زمين گرفته ميشود) همچنين اگر زمين مسطح باشد ، با نظريه گرانش و مغناطيس زمين و حتى تغييرات ساعتى و وضعيتى و حتى جوى كه در شبانه روز اتفاق ميفتد ، در تضاد است ( كه اين مسائل از ابتدايى ترين وسائل اثبات شده و بديهى اند ) . چطور ممكن است نظريه زمين تخت كه بر طبق آن خورشيد و ماه و ستارگان بر يك گنبد در بالاى ديسك قرار دارند ، گستردگى بى كران جهان و قرار داشتن زمين و در ادامه آن منظومه شمسى ، كهكشان ، كمربند كهكشانى و ... در فضا را توجيه كنند ؟


2

در واقع زمین کره ی کامل هم نیست

در استوا و در دو قطب ضخامت آن متفاوت است.

ولی با یک مطالعه جزئی به تخت نبودن آن پی می برید.


1

فرق بین واقعیت و حقیقت زیاد است، در حقیقت زمین کروی است، البته اگر به فضا بروید این حقیقت را باور می‌کنید، اما زمین تخت فقط واقعیتی است که از دریچه چشم دیده می‌شود، اما حقیقت چیز دیگری است.


3

زمین در واقع بیضوی است و کره ی کامل نیست! تا قرن هفدهم زمین به شکل کره کامل فرض می‌شد. نیوتن با توجه به چرخش زمین به دور خودش (حرکت وضعی زمین)، نتیجه متفاوتی بدست آورد وبه متفاوت بودن سرعت سطح زمین در عرضهای جغرافیایی مختلف پی برد. او با قوانین خودش نشان داد که هرچه چرخش سریعتر باشد، اثر گریز از مرکز بیشتر است، یعنی گرایش مواد به دور شدن از مرکز دوران بیشتر می‌شود. از آنجایی که سرعت در قطبها صفر است، پس اثر گریز از مرکز در قطبها تا استوا پیوسته افزایش می‌یابد. این بدان معناست که زمین در اطراف کمربند استوایی خود با شدت بیشتر رانده می‌شود. زمین مثل یک نارنگی در استوا برآمده و در قطبها فرورفته‌است. نیوتن حتی فرورفتگی قطبها را حساب کرد و نتیجه گرفت که قطر زمین حدود ۱٫۲۳۰ باشد که این عدد به عدد واقعی نزدیک است.


1

سلام نظریهٔ زمین کروی یا گرد به زمان یونانیان باستان بازمی‌گردد.مهیار طباطبایی


0

با چه استدلالثی زمین تخت توجیه پذیر است؟ آیا فرض تخت بودن زمین تنها به این دلیل نیست که افق دید انسان بسیار کمتر از فواصل و نسبت انسان به کره زمین میباشد؟


0

 

روشی جالب برای اثبات کروی بودن زمین :

« سایه‌ها را با هم مقایسه کنید »

اراتوستن (Eratosthenes) به عنوان ریاضیدان، شاعر، ورزشکار، جغرافی‌دان و ستاره‌شناس یونانی دوران اسکندر، در سال 276 پیش از میلاد مسیح زاده شد. او توانست با محاسبه زاویه سایه یک تکه چوب فرو رفته در زمین در روز انقلاب تابستانی اسکندریه (مصر امروزی)، محیط سیاره را اندازه‌گیری کند. او می‌دنست که در شهر آسوان (Aswan)، خورشید در چنین روزی هیچ سایه‌ای ندارد. تفاوت در زاویه خورشید بین شهر آسوان تا اسکندریه به اندازه یک پنجم دایره کامل بود. بنابراین اراتوستن فهمید که با دانستن فاصله دقیق این دو شهر، با یک عمل ضرب ساده می‌تواند محیط کره زمین را محاسبه کند.

در یک زمین تخت، هیچ تفاوتی بین ارتفاع سایه‌ها وجود ندارد و موقعیت خورشید نسبت به زمین در تمامی نقاط یکسان است. تنها در زمین کروی است که موقعیت خورشید در مورد دو شهر با همدیگر تفاوت دارد.


0

زمین به معنای واقعی گرد نیست. بیشتر شبیه گلابیه و خب فکر نمیکنید اگه زمین تخت بود نیازی نبود که هر چند کیلومتر یه بار یه انتن تقویتی بزاریم و بعضی از سیگنال های مهم که میخوایم ارسال کنیم رو تقویت کنیم.


0

زمین بیضوی می باشد. 


0

زمین تخت است نه کروی». این حرف را عده‌ای در همین قرن اخیر می‌زنند و به شدت معتقدند زمین کروی نیست و همه تصاویر فضاپیماها ساخته و پرداخته دانشمندانی است که برای قدرت‌های بزرگ کار می‌کنند. چرا ما را فریب داده‌اند؟ چون به گفته زمین تخت‌گراها آن‌ها نمی‌خواهند ما همه‌چیز را بدانیم. زمین‌تخت‌گراها قطب جنوب یا سرزمین آنتراکتیکا را نه منطقه‌ای در جنوب کره زمین، بلکه رشته‌کوه‌هایی یخی می‌دانند که دورتادور سطح صاف دیسک مانند زمین قرار گرفته. می‌گویند در این مناطق منابع ارزشمندی وجود دارد که کسی نباید از آن‌ها آگاه شود. چطور به این نظریه رسیده‌اند؟

زمین‌تخت‌گراها مثل اجدادشان در هزاران سال پیش فکر می‌کنند. اینکه زمین مسطح است و خورشید و ماه روی آن می‌گردند. گردش زمین دور خورشید را باور نمی‌کنند و سفر انسان به ماه یا فرستادن فضاپیماها به خارج از زمین را دروغ می‌دانند. اگر گذشتگان به‌خاطر نبود ابزار علمی به مسطح بودن زمین اعتقاد داشتند، زمین تخت‌گراهای امروزی فقط به این دلیل تابع این نظریه شده‌‌اند که حرف گذشتگان زیر سوال نرود. دنیای عجیبی است؛ از داستان‌های اساطیری قدیمی، برداشت‌های شخصی دارند و اصرار به اینکه تمام علم امروز را وادار کنند تا فقط به همان برداشت‌ شخصی آنها برسد، نه چیز دیگر.

در این گزارش ویدئویی، درباره نظریه‌های آن‌ها گفتیم، اما نمی‌شود از یک نکته متعجب نبود، آن هم درست شدن انجمن زمین‌تخت‌گرا‌ها در ایران است، در کشوری که اساسا در طول تاریخش، هیچ دعوایی بر سر این موضوع نداشته و تعصب علمی بر قصه‌های کهنش ندارد. شاید به قول مورخان غربی تاریخ علم در ایران، نسبت به یونانیان محدودتر بوده باشد، اما مطالب علمی را هر زمان که به دست آورده‌ایم، مثل گنجی پاس داشته‌ایم. مثل ابوریحان بیرونی که کروی بودن زمین را قبول داشت و یا خیام که با محاسبه گردش خورشید دور کره زمین، تقویم خورشیدی ساخت. حتی قبل‌ترش، در اندرزنامه پهلوی «مینوی خرد» که زمین چون زرده‌ درون تخم‌مرغ دانسته شده، نه یک سطح صاف زیر آسمان. آن‌ها می‌دانستند شناخت علم روز مهم‌تر از متفاوت جلوه کردن به هر قیمتی است. چرا زمین‌تخت‌گراها در ایران این را نمی‌دانند؟ 


0

# فضانوردان # ناسا # نجوم # زمین گرد است


0

در حقیقت زمین کاملا گرد نیست و کمی بیضی شکل است و به دلیل وسعت زمین ما آن را تخت فرض میکنیم.


0

تصاویر گرفته شده از خارج کره ی زمین گواه بر این است که زمین کروی است....البته این که ما نمیتونیم بیشتر از یک مسافت خاصی رو ببینیم هم مزید بر علت است


0

تصاویر گرفته شده از خارج کره ی زمین گواه بر این است که زمین کروی است....البته این که ما نمیتونیم بیشتر از یک مسافت خاصی رو ببینیم هم مزید بر علت است


0

-کشف قاره آمریکا

-تغییر فصل

-تفاوت شب و روز

و...

بخاطر کروی بودن زمین هستند.


0

اگه زمین تخت بود نقطه ای بود که با تابش خورشید تمام قسمت های زمین روشن می شد ...

همین طور بیشتر کشورها یک فصل رو تجربه می کردند در حالی که مستندات خلافش رو ثابت می کنه


0

از نظر دید محدود شاید تخت باشد ولی این حقیقت که زمین گرد است هیچ موقع انکار نمیشود


0

این سئوال شما بیهوده است و از نظر من صرفا برای گرفتن امتیاز میباشد .


0

کشتی در افق دریا فرو می‌رود ... و این یعنی زمین و دریا کروی است ... و اگر غیر از این می‌بود کشتی هرگز در افق دریا ناپدید نمی‌شد ... بلکه کوچک و کوچکتر می‌شد ...


0

با سلام خب برای این سوال جواب زیادی هست و اثباتش جایگاه های فضایی و ماهواره های فوق پیشرفته هست خیلی دقیق و مفید کامل میشه دید و از نحوه دقیق بخوای بگین متفاوته ولی


0

سلام

بله زمین گرد است و اثبات شده. یه راه تشخیص آن هم طلوع و غروب خورشید و حرکت زمین به دور خود که باعث به وجود اومدن شب و روز میشود


0
برای ارسال پاسخ شوید.