فیلم یا کتاب ؟

فرض کنید به یک داستان (موضوع) علاقه مند شده اید . فیلم آن را مشاهده خواهید کرد ؟ یا کتاب آن را خریداری خواهید کرد ؟ کدام اولویت دارند ؟ چرا ؟

فیلم کتاب

فیلم رو میبینم 

چون قابل لمس تره


2

سلام فیلم رو میبینم چون راحت تره

اگر کتاب داشته باشه اولویت بعدی کتابه


1

سلام ، فیلم رو اولویت قرار میدم .

  • چون با دیدن فیلم راحت تر میتوانیم موضوع را درک و لمس کنیم،همچنین با حالت سرد و بی روح  کتاب مواجه نمیشویم و دیدن فیلم نزدیکتر به دنیای پیرامون ماست.


2

سلام و درود

من ترجیح میدم فیلم رو ببینم؛و اگر فیلم اون کتاب رو ببینم دیگه کتابش رو تمایلی ندارم بخونم

چون با دیدن فیلم به نظرم همه چیز واقعی تر و عینی تر میشه و شخصیت ها و اتفاقات همه جلوی چشمانم هستن و روایت فیلم برام بسیار ملموس تر خواهد بود.

اما اگر بخوام کتاب اون فیلم رو بخونم، من به شخصه توی ذهنم باید برای تک تک شخصیت ها و اتفاقات تجسم کنم و این کار برام سخت تر هست

اما این فقط برای شرایطی هست که فیلم در کنار کتاب ساخته بشه

وگرنه به خوندن کتاب هم به خودی خود خیلی علاقه دارم

ممنون از شما


2

سلام 

بعضی مواقع دیدن بعضی فیلم ها پیش نیاز هایی می خواد... مثلا خود من قبل از این که کتاب های موفقیت و بازاریابی و بازرگانی رو بخونم فیلم شبکه اجتماعی رو دیدم که اگر چه لذت بردم ولی بعد که با مفاهیم مرتبط با بازار کسب و کار و... اشنا شدم دلم میخواد که یک بار دیگه بببینمش تا بیشتر کشفش کنم 

اما بعضی مباحث هستند که خیلی تئوریکال هستند و باید یه مستند در رابطه باهاش ببینی تا دقیقا به خاطرت بمونه... مثلا شما هزار بار کتاب های تاریخی رو بخون ولی کمتر یادت می مونه... اما وقتی فیلمش رو ببینی و همراهش مطالعه هم داشته باشی خیلی بهتر یاد میگیری و یادت می مونه.. 

مخلص کلام این که به نظر من خوندن کتاب و دیدن فیلم مربوط به اون یه مکمل و متمم بسیار ایده آل و عالی هست.

 


1

سلام :

کتاب از نظر ادبی و فیلم از لحاظ هنری غنی تر است، برای آگاهی از یک موضوع یا مقوله هدف ما مدنظر است که آیا بعد هنری مدنظر ماست یا اینکه ما درصدد افزایش معلومات ادبی،‌ علمی و.... هستیم. در بعد اول فیلم راهگشا تر است و در بعد دوم کتاب حلال مشکلات است.


1

هر دو خوبه اما فیلم رو، چون یک نفر که در مورد آن اطلاع داشته آن رو کدنویسی مجدد کرده


1

در ابتدا ترجیح میدم کتاب را بخوانم و تصویرسازی کنم، تجسم کنم و با جزئیات موضوع را درک کنم و سپس برای تثبیت در ذهن و سرگرمی فیلم را تماشا کن یک باره سراغ فیلم رفتن تنبلی میاره و خلاقیت را کور میکند.


1

تجربه من نشون میده وقتی بعد از خواندن کتاب، فیلمش رو میبینم، به این پی میبرم که فیلم چقدر سطحی و بده! خب حق دارن، در دو ساعت فیلم چقدر میشه مطالب یک کتاب رو جای داد.

کتاب نوشته خود نویسنده اصلیست، با تمام جزییات و تمام چیزهایی که نویسنده میخواسته به ما برسونه اما فیلمنامه به دلایل زیادی دخل و تصرف میشه.

بنظرم بهترین راه برای رسیدن به پاسخ تجربه ست. خودتان امتحان کنید.

پیشنهادهایی که میتونم بدم (هم کتاب دارن و هم فیلم که فیلمشون هم بسیار خوش ساخت و قویست):

  1. سینوهه
  2. ارباب حلقه‌ها
  3. مسیر سبز

 


3

با سلام

هردو میتوانند کمک کننده باشند اما از نظر بنده فیلم بهتر میتواند در بازسازی صحنه ها و تجسم بهتر به مخاطب کمک کند.


1

به نظرم کتاب به عنوا مثال کتاب رمز داوینچی رو با فیلمش مقایسه کنید


1

سلام

فیلم اون موضوع بهتره تا کتاب چون درک بهتری از ماجرای در حال رخداد را به نمایش میگذارد


1

سلام

به نظرم کتاب بهتره چون با جزییات بیشتری هست و میتونی حس کنی تمام لحظه به لحظه اون کتاب رو و تصویر سازی کنی 

ولی فیلم یه برداشت خیلی خیلی خلاصه شده و کم حجم از یه کتاب هست و به نظرم اصلا جذاب نیست 


2

سلام . حتما اول کتاب چون کاملتره سپس فیلم...


3

سلام 
قطعا کتاب ، چونکه به نظرم فیلم در مقایسه با کتاب قابل استناد نیست.


1

  • کتاب رو می خونم چون جزئیات در کتاب بیشتر گفته شده و من با کتاب راحت ترم


2

صددرصد فیلم را اولویت اول قرار میدهم  . چون علاوه بر نویسندگان کتاب توسط فیلم نامه نویسان نیز به اشخاص روح تازه ای بخشیده شده است


2

سلام

ترجیح می‌دم اول کتاب رو بخونم و بعد فیلم رو ببینم. چون خوندنِ کتاب، باعث می‌شه ذهن داستان رو تصوّر کنه و خودش اون رو بسازه؛ اما فیلم در واقع تصوّریه که ساخته شده و ممکنه با چیزی که خودمون تصورش می‌کنیم، متفاوت باشه.

نکته‌ای که در مورد فیلم‌هایی که از کتاب‌ها اقتباس شدند وجود داره، اینه که اگر کسی کتاب رو خونده باشه و فیلم بهتر از تصوّرات خودش باشه، به‌نظرش اون فیلم اقتباس خوبی از کتابه و اگر فیلم از تصوّرات خودش بهتر نباشه، به‌نظرش اون فیلم اقتباس خوبی از کتاب نیست. به‌خاطر همینه که ساختنِ فیلم‌هایی که از کتاب‌ها اقتباس می‌شن، به نوعی ریسکه و ممکنه بسیاری از مخاطب‌ها خوش‌شون نیاد.


1

درود بر شما.

کتاب را می‌خوانم. چون فیلم برداشت سازنده‌ی آن از کتاب است، اما در خوانش کتاب هر فرد نگاه خود را خواهد داشت.


2

کتاب ... زیرا إرتباط بهتری برقرار خواهد گردید ...


1

بنا به تجربه در پیگیری دو مورد،ابتدا سعی خواهم کرد کتاب را مطالعه کنم،اساسا فیلم ها براساس فیلم نامه ایی که از داستان اقتباس شده ساخته میشوندو بر طبق همین موضوع ممکن است داستان اصلی در جزئیاتو گاهی در کلیات با فیلمی که مشاهده میکنیم متفاوت باشد،از نمونه های بارز ان میتوان به هری پاتر،شازده کوچولو،ادوارد دست قیچی،ارباب حلقه ها و ۱۹۸۴ اشاره کرد.


1

سلام 

من یه بار دیگه نظر داده ام اما این دفعه یه تجربه جدید بیشتر بدست اوردم. 

این بار کتاب ۱۹۴۸ جرج اورول رو به صورت کتاب صوتی گوش کردم و بعد کنجکاو شدم که ببینم داستان رو درست فهمیده ام و برداشت هام درست بوده اند یا نه... که فیلمش رو دیدم و البته صحنه های ریزبینی شده ای داخلش بود اما بعضی جاهاش صحنه سازی ها یا دیالوگ هایی که باید می بود، نبود... یعنی فیلم خلاصه ای از کتاب شده بود و من تا اخر فیلم منتظر کامل شدنش بودم که منو رنج میداد... به نظرم اعتقاد به این که کتاب و فیلم متمم و مکمل هم دیگه هستند هنوز در ذهن من هست اما بستگی به فیلد و موضوع داره که کدوم اولویت داشته باشند

 


1

اولويت من هر كدوم كه در دسترس تر باشه كه قطعا با توجه به وجود اينترنت و سايت هاي مختلف فيلم ان راحت تر پيدا ميشود البته هميشه فيلم منبع مناسبي براي اطلاعات نيست و مطالعه در فضاي مجازي و منابع علمي و كتاب هم ميتونه مفيد واقع و تكميلي باشه.


1

با سلام

بستگی به موضوع داره یه موضوع با خواندن کتاب بهتره یکی هم با دیدن فیلم


1
برای ارسال پاسخ شوید.