Loading...
دانشنامه

دعا یک فرضیه اثبات نشده است و علم آن را تایید نکرده ولی در فیزیک کوانتوم به این نکته اشاره شده که با دعا کردن در واقع اتفاقی که می افتد این است که با تغییر انرژی و ساطع شدن آن در بعد کوانتومی موجب ایجاد تغییرات می‌شود


1

مکمل است. 

 دعاگوی بدون عمل قعلا مانند زنبور بی عسل است.

دعا از روانی برای تسهیل تصمیم گیری در پیشآمدها بسیار موثر است اما برای انسانی که فقط به راه نگاه می کند مقصدی وجود ندارد.

دعا کردن در زمانی که عمل نیاز است  یک عامل بازدارنده می باشد به خصوص به خصوص در شرایط خاص که نیاز به اقدام سریع می باشد. برای مثال امروز در مقابل ویروس کوید-19 قطعا دعا کردن مسئولان باعث مرگ انسان ها و عمل کردن آنها باعث نجات است.

(نکته کووید-19: حالا لااقل تنها دعا کنیم که احتمال انتقال کمتره البته قبول دارم تنها دعا کردن در بعضی از اماکن امکان پذیر نیست!!!!!!!)


1

سلام

به نظر این نقش تکمیلی و شتاب بخش است.

ماهیت دعا در واقع یک درخواست است از خداوند و واسطه های فیمابین که ائمه اطهار و پیامبران می باشند که همگی وجود دارند و ناظر بر اعمال ما و جهان هستند، این درخواست لازم است پشتوانه علمی و عقلی نیز داشته باشد. این درخواست که دعا خوانده می شود به کمک توان الهی که بالاترین توان است بر حسب مصلحت و خواست خداوند به راحتی حل و یا تسهیل کننده امور و گرفتاری ها می باشد. خداوند متعال یک تعادل بین جهان برقرار نموده اند که در هر حال این تعادل حفظ خواهد شد.

البته برخی  دعاهایی که مصداق همه گیر و همه جانبه و جهان شمول دارند با این تعادل در تضاد هستند.


0

 دعاگوی بدون عمل قعلا مانند زنبور بی عسل است.

 


2

دعا قطعا نقش مهم و موثری در سرنوشت آتی ما و ... خواهد داشت.

در هفته گذشته فردی برای من تعریف کرد که پدرش سالها قبل که به مشهد رفته بود آنجا دچار بیماری می شود و در آنجا هم دفن می شود و ایشون حالا هر جوری که بوده به ذهنش خطور میکنه که خدایا بابام که نیست حداقل 10 سال دیگه مامانمو نگه داربرام.و می گفت دقیقا سر ده سال مادرم فوت کرد.

علی القاعده می خوام عرض کنم خدمت دوستان که همین الان هم ماها به جایی رسیدیم که زمانی آرزومون بوده و در دعاها بارها تکرار میکردیم لذا برای شفافیت موضوع هر فردی یک فلش بک به گذشته اش که داشته باشه متوجه این موضوع می شود.

پس مراقب و مواظب دعا باشیم.

خیلی از شما تجربه این موضوع رو حتما داشتید که اگر در جایی تشنه بودید می گفتید و یا در جایی ماشین برای جابجایی و سفر چه درون شهری و چه برون شهری داشتید و دعا رو در ذهنتون تداعی می کردید همون موقع به اجابت می رسیده و با خودتون می گفتید کاش یک دعای بزرگتر می کردم.

بنابراین دعا خیلی مهمه و دعا در واقع یعنی درخواست از ذات حق و باری تعالی و چه بسا که دعا چه مستجاب بشود و چه نشود علی رغم اینکه در پرونده هستی ما بعنوان برگ های زرین نوشته می شود اگر صلاحمان باشد قطعا خداوند مهربان قسمت ما خواهد کرد.

پس دعا یک سپر در برابر بلایای دنیوی و اخروی است که خواسته یا ناخواسته در تغییر آینده که حتی از یک ثانیه بعد هم هست نمودار زندگی و هستی ما رو بصورت اقتضائی و تفکیک شده به سرانجام خوب می رساند.


0

قطعا دعا معلول علتی است که رقم خورده


0

دعا وقتی عمل باشه تاثیر داره وگرنه میشه مثال همون بنده خدایی که تو بانک حساب باز نکرده و منتظره که قرعه کشی برنده بشه.

این که بشینی و فقط دعا کنی تو این چرخه هیچ اثری نداره


0

اگر از ته دل باشد و اگر عمل گرا باشد تاثیرگذار است.


0

دعا در مرحله ی اول معلول علت به وقوع پیوسته است و در مرحله ی بعد خود تبدیل به علت می شود.


0

دعا كردن قطعا در چرخه ي حيات نقش مهمي دارد ولي بايد همراه با حركت باشد تا اثرش رو ببيني .


0

دعا گویی مطمئنن باید عمل هم داشته باشد .

ولی مطمئنن باید به این هم توجه شود هر بلا و مصیبتی مخصوصا بیماری های جدید مث کرونا اگر اومد قبل از نظر کارشناسان و متخصصان ان حوزه نباید به دعا درمانی مردم را رهنمود نمود و باعث جهل بیشتر مردم گردد . حوادث ناگوارتر بعد از ان


0

به نظر من دعا میتونه خیلی چیز ها رو عوض کنه به شرطی که واقعا با یقین به قدرت خداوند و همراه با تلاش باشه


0

به نظر من دعا میتونه خیلی چیز ها رو عوض کنه به شرطی که واقعا با یقین به قدرت خداوند و همراه با تلاش باشه


0

به نام خدا

سلام

از نظر من دعا قطعا در نظام علت و معلولی تاثیرگذار است و میتواند معلول یا همان نتیجه را تحت الشعاع قرار داده و عوض کند


0

ایجاد انگیزه و مرور اهداف توسط فرد در فضای امن فکری


0

شاید نتوان تاثیر دعا در نظام علی و معلولی (به صورت تعریف دقیق آن در علم فلسفه) را اثبات نمود ولی حداقل می توان گفت که دعا به انسان آرامش می دهد و انگیزه برای انجام کاری را بیشتر می کند و لذا فرد معمولا موفق تر خواهد شد.


0

دعا به عنوان یکی از عالی ترین مضامین الهی، همیشه مورد توجه بشریت بوده و هر انسانی به فراخور میزان درک فقر ذاتی خود به معناشناسی دعا و مسائل پیرامون آن پرداخته است. با غور و تعمق در آثار فلاسفه ای همچون ملا صدرا و عرفایی از جمله ابن عربی، اهمیت و توجه دعا و مسائل مرتبط با آن در نظر این دو متفکر برجسته می‌گردد.


0

سلام 

ابتدا بايد به  چيستي دعا  و چگونگي آن توجه كرد. اگر  سخن گفتن با معبود با خشوع و خلوص نيت باشد قطعا بي پاسخ نخواهد بود. متاسفانه معمولا بدون توجه به فلسفه چيستي دعا كلماتي را بر زبان جاري ميكنيم و با حالتي طلبكارانه به دنبال نتيجه دلخواه خودمان  هستيم و ميگوييم دعا كردم و ...

در را بكوبيد،  درها بازخواهند شد


1

با سلام اگر اشتباه نکنم  حدیثی از ابی عبدالله داریم که فرمودند : پیامبر( ص )  فرمود: الدعا سلاح المومن و عمودالدین و نورالسماوات و الارض . تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل . زمانی که قلب مومن ( نه مسلم) حرم الهی باشد دعایش نیز سلاحش خواهد بود. خداوند هیچ سلاح بی اثری به بنده اش نمیدهد چون نقض غرض خواهد بود . دعایی که از حرم الهی و از فرش به عرش حرکت میکند خود تفسیر نظم کائنات خواهد بود .  


0

عرض سلام و ادب

دعا موجب تغییر قضا و قدر در زندگی می شود.

همانا احتیاط کردن نمی تواند انسان را از تقدیر نجات دهد آنچه انسان را از تقدیر نجات می‌دهد دعا کردن است.پیامبر اکرم (ص)


1

دعا ایجاد رابطه با خداست رابطه با علت العل است این رابطه اگر با شرایط خاص و همسو با علت العل باشد موجب رد قضا می شود ودر غیر آن صورت باعث آرامش روحی و بهجت می گردد بنابراین دعا خالی از لطف نیست  


0

باسلام

دعا هیچ منافاتی با نظام علی و معلولی ندارد و دعا به اذن و اراده خداست و اثر بخشی دعا هیچ منافاتی با علم و اراده خداوند متعال ندارد چرا که انسان دارای اختیار است و نقش آفرینی عوامل معنوی مانند دعا در سرنوشت انسان موثر بوده و در چارچوب اختیار نیز تعریف شده است. بنابراین دعا در تحقق پدیده ها نقش موثری ایفا می کند. 

 


0

هیچ دعایی بدون علت نیست و بستگی داره به روایاتی که هست و علت معلولش بستگی به دعا داره کع سفارش شده 


0

دعا یک چیزی است که بسته به نوع اعتقاد فردی دارد


0

با سلام برای بحث شما یک جایی بود من خوندم گفتم ارائه بدم بدانید ملک وجوددارد که حدیث هست باید بهتر بدونید ملاکه میان برای دعا یعنی دراصل هر سوره و ایه ملک خاص خودشو داره پس بدون دلیل نمیتونه باشه و بسیار حائز اهمیته اگر شما هم دقیق تر بدانید با دوستان در میان بگزارید سپاس گزارم


0
برای ارسال پاسخ شوید.