Loading...
دانشنامه

بهترین رشته تحصیلی غیر پزشکی در ایران

با سلام

بنظر شما بهترین رشته تحصیلی غیر پزشکی در ایران چه رشته هایی می توانند باشد؟

از نظر دارمد، موقعیت شغلی و وجهه اجتماعی و ....

عمومی

سلام. 

به نظر بنده در حال حاضر رشته های فنی و مهندسی شامل مهندسی صنایع،  کامپیوتر، مهندسی مواد و متالورژی، مکاترونیک و رباتیک و عمران رشته های دارای بازار کار بیشتر هستند


0

به نظر من نمیشه گفت بهترین رشته چیه یا چی رو بورسه. در هر کاری سختی هست بی پولی هست. به نظر من باید به فاکتور علاقه خیلی دقت کرد. اگر به رشته ای علاقه داشته باشی بی پولی و سختی اون کار رو تحمل میکنی و موفق میشی. هیچوقت به خاطر وجهه اجتماعی شغلی رو انتخاب نکنید چون وجهه اجتماعی یه شبه تغییر میکنه همونطور که هنجار های اجتماعی یه شبه تغییر میکنن!


1

باتوجه به دگرگونی مشاغل و از بین رفتن شغل های قبلی و ذکر این نکته که تا سال 2030 حدود 80 % مشاغل فعلی از بین خواهند رفت لذا به لحاظ موقعیت شغلی و موقعیت اجتماعی(در کل دنیا) می توان گفت که رشته های تحصیلی زیر می تواند مفید باشد : 

در گروه ریاضی: تحلیل گر و مهندس نرم افزار(برای توسعه اپلیکیشن ها و طراحی نرم افزارهای مختلف و کنترل های مشاغل الکترونیک در آینده و...) - مهندسی برق و انرژی (بدلیل نیاز بشر به انرژی جدید) - مهندسی مخابرات( بدلیل افزایش ارتباطات رادیویی و امواج و .... تکنولوژی های مخابراتی) - علوم فضایی و فرا زمینی ( بدلیل نیاز بشر به فضا و ماهواره و سیارات) 

در گروه تجربی: پرستاری( بدلیل مراقبت های انسانی) - رشته های تحصیلی مرتبط با حیوانات (مانند دامپزشکی)- فیزیوتراپی بدلیل زندگی صنعتی و نیاز به آن) - با توجه به سالمندی روبه افزایش جامعه لزوم ایجاد رشته هایی مانند پرستاری سالمندان و گفتار درمانی و شنوایی سنجی 

در گروه علوم انسانی : حسابداری (برای همه شغل ها وجود مدیرو مشاور مالی یک موضوع الزامی است. همچنین تحلیل گر بازار سهام و بورس بسیار ضروری است) - حقوق (به دلیل تهدیدات زیاد مشاغل و تغییرات تکنولوژی و ایجاد مواردی که بار حقوقی دارند نیاز به وکیل و مشاور حقوقی بسیار لازم است) - روانشانسی ( بدلیل مشکلات روز افزون جامعه صنعتی و لزوم مواظبت از انسان ها مباحث روانشناسی بشدت مورد توجه قرار میگیرد و الان نیز به همین گونه است) - 


8

سلام. 

به نظر بنده در حال حاضر رشته های فنی و مهندسی شامل مهندسی صنایع،  کامپیوتر، مهندسی مواد و متالورژی، مکاترونیک و رباتیک و عمران رشته های دارای بازار کار بیشتر هستند


1

سلام به نظر من در علوم انسانی حقوق و روانشناسی


0

سلام به نظر من در علوم انسانی حقوق و روانشناسی


0

با سلام . در هر رشته ای اگر جزء بهترین ها و باسوادترین ها ( نه لزوما معدل بالای نوزده بی کیفیت ) باشید حتما شغل مناسب در دسترس است . لیسانس حقوق یا لیسانس مهندسی برق یا مکانیک یا نرم افزار با معدل 12 یا با معدل 19 بدون کیفیت  و بدون  پشتوانه ی علمی واقعی به درد بازار کار نمیخورد  . ( کتاب 200 صفحه ، تعداد جلسات مصوب  17 جلسه ، تعداد تشکیل 14 الی 15 جلسه ، ساعت درس یک ونیم ساعت ولی ساعت مفید تدریس و یادگیری کمتر از یکساعت ، به دلیل استاد خسته نباشید گفتن ها تعداد صفحات خوانده شده در جلسات تشکیل شده حداکثر 50 الی 60 صفحه . حتی اگر کل صفحات تدریس شده کاملا خوانده شده و بیست گرفته شود باز هم معدل بالای بی کیفیت محسوب است ) . به نظر بنده همین معدل پایین نشاندهنده ی این است که شخص فارغ التحصیل به 45 درصد مطالب تخصصی آن رشته تسلط نداشته و دانش تخصصی کافی برای در دست گرفتن یک کار حرفه ای کسب نکرده است . نمره دادن برخی اساتید نیز جهت مشروط نشدن دانشجویان  همان مقدار دانش عمومی را نیز تحت الشعاع قرار میدهد و به همین دلیل است که بسیاری از فارغ التحصیلان از عهده ی امتحانات ورودی مثل وکالت یا قضاوت یا مشاوره یا کارشناسی یا دستیاری یا دیگر آزمونهای استخدامی برنمی آیند و با حالتی طلبکارانه  انگشت اتهام خودرا به سمت رانت خواری یا تقلب سایر افراد دراز میکنند و هیچگاه از خود نمیپرسند که من در کدام کنکور با کدام رتبه و در کدام رشته پذیرفته شده ام و در چه سطحی مدت چهارساله کارشناسی را درس خوانده ام  که اکنون اینقدر طلبکارم ؟! . لیسانسی که در یک سطر نوشته ی خود چهار غلط املایی دارد نباید شغل پرطمطراقی را انتظار بکشد . فارغ از مطالب فوق به نظر بنده رشته های زبان خارجی انگلیسی و فرانسه و آلمانی و عربی و چینی  و روسی و پرتغالی بازار کار خوبی میتوانند داشته باشند به شرط اینکه واقعا شبانه روز درس خواند. اگر افراد حین تحصیل در رشته زبانهای خارجی در دوره های آموزشی کوتاه مدت و کارگاههای تخصصی نظیر اصول حقوقی و قراردادنویسی ، اصول بازاریابی و فنون مذاکره و آشنایی با مهارتهای تدریس و مواردی مشابه اینها شرکت کنند و توانمندی و مهارت عمومی خود را در کنار دانش تخصصی  افزایش دهند حتما  به عنوان مترجم  و  مشاور  و کارشناس در اکثر شرکتهای تجاری دولتی و خصوصی  که در زمینه های مختلف تجاری و صنعتی و گردشگری و دانشگاهی و آموزشی و ... ، مراودات بین المللی دارند زمینه کار با درآمد خوب فراهم است . لذت ارتباط با دنیا و آشنایی با افراد جدید با تفکرات متفاوت  مکمل کارخوب و به کمال رسیدن انسان خواهد بود . باسپاس از مدیریت سامانه و همراهان گرامی و اعتذار از طولانی شدن پاسخ و نظر . 


1

سلام به نظر من بستگی به خود فرد دارد دامپزشکی دوست دارم و ازش راضی ام.


0

بهترین رشته تحصیلی و شغلی اون رشته ای هست که شما در اون بدرخشید و این موضوع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اگر علایق و استعداد ها و انگیزه ها در یک سو باشند در هر رشته ای امکان پویایی و رشد وجود داره.

اما بطور کلی آینده شغلی در ایران و جهان به سمت استقبال از رشته های میان رشته ای می رود. دوره ی حکمرانی یک رشته بصورت محض پایان یافته. رشته های میانی که مدیرت و مهندسی را پیوند می دهند، یا پزشکی و روانشناسی و هوش مصنوعی را. علوم شناختی، علوم مهندسی مدیریت، تحلیلگرها در زمینه بازار، نرم‌افزار و مدیریت و... از جمله رشته هایی هستند که در آینده از اهمیت و درآمدزایی بالایی برخوردار خواهند شد.


1

با سلام نمیتوان گفت چه رشته ای بهتر است زیرا هر کدام به یک اندازه مورد نیاز کشور می باشد اما با توجه به نگاه جامعه و سیاست های دولت بازار کار رشته های مهندسی کامپیوتر ومدیریت بازرگانی از جایگاه مطلوبی برخوردار می باشد.


0

اگر نظر به جز رشته های پزشکی و زیر شاخهه پزشکی و شغل آزاد باشه

به نظر من در وضعیت کنونی مهندسی جایگاهی نداره ولی رشته هایی که شما بتونین به بورس و تحلیل بورس دسترسی پیدا کنین و تسلط این کارو رو بدست بیارید خوب بنظر میرسه


0

سلام و عرض ادب

باتوجه به جامعه کنونی و فشارهای اقتصادی و روانی که بر مردم وارد شده در رشته های علوم انسانی به روان شناسی( با توجه به اسیب های وارد شده فردی و اجتماعی) و حقوق (افزایش امار جرم و جنایت و طلاق و مشکلات خانواده می توان اشاره کرد.)


0

 به نظر نمی توان بهترین رشته تحصیلی غیر پزشکی را برای یک فرد به صورت نسخه ای ارائه داد باید بسته به وضعیت جغرافیایی، موقعیت اجتماعی فرد و ... تحقیق کرد


0

سلامبا توجه به وضعیت موجود الان کشور بهترین رشته های غیر پزشکی 

برنامه نویسی کامپیوتر، حسابداری، رشته های خدماتی،دکوراسیون ، برق و الکترونیک ،رشته ای بیمه ای و گیاهپزشکی میباشد .

 

البته بیشتر بستگی به شهر و موقعیت جغرافیایی ان هم دارد  


0

تعریف بهترین و بدترین نسبی هستش هیچگاه نمی توان رشته ای رو برتر و بالاتر از رشته دیگه تصور کرد رشته دانشگاهی امروزه مانند زنجیر به هم متصل هستن. 

برتری که ما میشناسیم در اثر سیستم اقتصادی و سیاست های صنعتی ایجاد شده است و قطعا با تغییرات این سیاست ها تغییر میکنه

مثال واضح پزشکی هستش که در اثر سیاست های اشتباه در قرن گذشته این چنین وضع نابسامانی پیدا کرده و سلامت مردم را تحت شعاع قرار داده 


0

سلام

همانطور که دوستان اشاره کردند این موضوع نسبی هست!


0

اگر دنبال يك درآمد ثابت هستين پيشنهاد ميشه فرهنگيان رو انتخاب كنين ولي اگر در توانايي خودتون ميبينيد كه ميتونين ايده هاي نو بدين حتما در زمينه هاي برق و مكانيك و ساخت وسايل فعاليت كنيد.


0

با عرض سلام و احترام

 

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در ایران

  • رشته کامپیوتر

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

رشته کامپیوتر رشته روز و رشته آینده است که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است.

همانطور که مردم دنیا به نیروی برق وابسته اند در سال های آینده به شبکه اینترنت وابسته می شوند. اتفاقی که هم اکنون نیز افتاده است. روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال فارغ التحصیلان این رشته را فراهم کرده است که بتوانند در قالب شرکت های تولید کننده قطعات، شرکت های تولیدی و خدماتی، شرکت های تولید کننده نرم افزارها و هر شرکتی که نخواهد از این غافله عقب بماند، فعالیت داشته باشند.

رشته کامپیوتر دارای دو گرایش سخت افزاری و نرم افزاری است. فارغ التحصیلان گرایش نرم افزار در صورتی که از برنامه نویسان حرفه ای باشند به دلیل نیاز هر شرکت به این گرایش، می تواند با درآمد بالا براحتی جذب بازار کار شوند.

 

  • رشته مدیریت MBA

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

رشته MBA حدود ده سال است که در دانشگاه های کشور تدریس می شود.

MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سودترین رشته های دانشگاهی می باشد که در دوره کارشناسی ارشد سومین مدرک در مدیریت کسب و کار به حساب می آید و بطورکلی برای ایجاد مهارت های مختلف مدیریتی در مهندسان رشته های مختلف به کار می رود.

از بازار کار خیلی خوبی برخوردار است چون در تمامی شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی نیاز به نیروی دارای مهارت در زمینه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، تجارت و کارآفرینی نیاز است.


0

بخش دوم »»»»»»

 

  • رشته مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

فارغ التحصیلان این رشته به دلیل داشتن اطلاعات وسیعی در مورد بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی بخصوص بیمه، می توانند به عنوان مدیران اجرایی در شرکت های بیمه مشغول بکار شوند. یا به عنوان مشاور بیمه ای با این موسسات همکاری داشته باشند.

اگر فارغ التحصیلان رشته مدیریت بیمه از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند و خودمانی تر بگوییم زبر و زرنگ باشند می تواند به عنوان عامل فروش شرکت های بیمه وارد بازار کار شوند.

 

  • رشته علوم آزمایشگاهی

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی

شناخت علل ایجاد بیماری ها ی مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها از وظیفه مهم رشته علوم آزمایشگاهی است. رادیولوژی، رشته های توان بخشی و … از گرایش های این رشته است.

این رشته از نظر کاربرد و بازار کار، یکی از رشته های خوب و البته پردرآمد محسوب می شود. اغلب فارغ التحصیلان این رشته براحتی می توانند وارد بازار کار شوند.


0

سلام

طبیعتا یک پاسخ مشخص ممکنه وجود نداشته باشه، این بستگی به شرایط شما خواهد داشت!


0

شیمی دارویی و داروسازی ...علوم آزمایشگاهی


0

باسلام

براساس پیش بینی ها خیلی از شغل های فعلی تا 20-30 آینده از بین خواهند رفت و شغل های جدیدی ایجاد خواهد شد. رشته های متعددی می تواند باشد که بستگی به علاقه و توانایی افراد دارد. همه سازمان ها و شغل های فعلی و آینده باید سه نفرهمیشه در کنار خود داشته باشند: یک نفر حقوقدان - یک نفر روانشاس و یک نفر حسابدارخبره. اما به نظرم رشته های در حال حاضر مفید و دارای موقعیت عالی در آینده خواهد بود: 

در گروه علوم انسانی: رشته حقوق به دلیل مسائل حقوقی مردم بسیار پرکاربرد است. رشته های حسابداری و مدیریت در همه سازمان ها و ارگانها مورد نیاز است. همچنین به لحاظ مشکلات روزافزون جامعه رشته های مشاوره و روانشانسی عالی است. 

در گروه مهندسی: رشته های رباتیک و مهندسی کامپیوتر بخصوص گرایش نرم افزار فوق العاده است و در آینده نیاز بسیار مورد نیاز جامعه است. همچنین مهندسی معدن و نفت و مرتبط با انرژی و نیرو پولساز است. مهندسی سازه های دریایی خیلی کم است ولی درآمد بسیار بالایی دارد. با توجه به گسترش مسائل هوا و فضا و پهبادها رشته های مرتبط بآ آن حتی خلبانی پهبادها ! 

در گروه پزشکی و پیراپزشکی: رشته پرستاری و رشته های مرتبط با توانبخشی افراد و اعضای مصنوعی انسان و سالمندان بازار کار خوبی در ایران و دنیا دارد. رشته های مرتبط با تغذیه می تواند بسیار مفید باشد. گروه حیوانات جزء رشته های رو به رشد است مانند دامپزشکی عمومی و تغذیه حیوانات. 


0

جواب این سوال برای هر شخصی میتونه متفاوت باشه چون هر کس استعداد و علاقه و شرایط و وضعیت خاص خودشو داره بنابراین ممکنه برای یک نفر بهترین رشته مهندسی ها باشه و برای یک نفر بهترین رشته علوم انسانی باشه


0

با سلام بهترین رشته در ایران غیر از پزشکی داشتند مدک مهندسی پزشکی و تخصص دستگاه ها و لوازم پزشکی می باشد.

 


0

با سلام

البته که هدف داوطلب و علاقه خیلی مهمه اما به طور نسبی رشته های پیراپزشکی نسبت به وقت و هزینه ای که صرف میشه بخصوص پرستاری یا هوشبری میتونه عالی باشه.

 


0

اصولا رشته های نوپا که همه به اون سمت دارن میرن به طور مثال برق کلا بازار کار خوبی داره از قدیم وفنی و بسیار سخت هست اما کلا تمام رشته ها مثل مخابرات کنترل الکترونیک و قدرت که تقسیم بندی میشن در پایان نامه ها و تز دنبال شبکه های تولید پراکنده و هوشمند سازی شبکه میرن یا سلول های خورشیدی پس میشه به این نتیجه رسید رشته هایی مثل سلول خورشیدی یا همان برنامه ریزی سیتم انرژی قدرت بسیار پر درامد هستن هم از لحاظ درسی خیلی بازار کار داره هم تخصصی کماری هم خصوصی و غیره بازار گسترده وهر روزداره بهتر میشه بعد اونالکترونیک قدرت در کل تو ایران اول برق بعد کامپیوتر اینم دلیل داره همچی شده ای تی نرم افزار هوشمند سازی اول برق کامپیوتر و بعد مکانیک و سایر رشته ها به هر حال نیازه ولی اشباع شده این رشته ها اشباع شدنی نیست مگ بخواین تکراری بخونید


0

مهندسی معدن در کشور ما اهمیت خیلی زیادی دارد.اما خوب بها داده نمیشود


0

هر رشته ای پتانسل در آمد زایی دارد و همه چیز به خود شخص بستگی دارد به نظر من علایق خود را دنبال کنید.


1

با سلام

طبیعتا رشته های مهندسی شامل مکانیک.برق.صنایع.کامپیوتر بازار کار خوبی دارن


0
برای ارسال پاسخ شوید.