Loading...
دانشنامه

رشد و توسعه با پژوهش - راه های شما برای انجام یک پروژه پژوهشی بدون هیچ نقطه گنگ و مجهول چیست؟

سلام

دردنیایامروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود. سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است.

راه های شما برای انجام یک پروژه پژوهشی بدون هیچ نقطه گنگ و مجهول  چیست؟

پژوهش دانشجو دانشگاه پروژه رشد توسعه

با عرض سلام و احترام

پژوهش علمی اگر با روش صحیح پژوهش انجام گیرد، می تواند نتایج ارزشمندی را به همراه داشته باشد. روش صحیح تحقیق از موضوع تحقیق مهم تر است. یعنی اگر موضوع پژوهشی شما یک موضوع ناب و جدید باشد اما با روش درستی انجام نگیرد، ارزشی نخواهد داشت و نتایجی که از آن بدست می آید قابل اعتماد نخواهد بود. شناخت روش درست انجام پژوهش، تنها از طریق مطالعه مقالات  پژوهش های قبلی امکان پذیر است. هر موضوع پژوهشی دارای یک پیشینه تحقیق می باشد که به شما کمک می کند تا به پژوهش خود سمت و سو دهید و بدانید که از چه مسیری باید حرکت کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.


0

بخشهای یک مقاله علمی-پژوهشی

یک مقاله علمی پژوهشی دارای ساختار مشخصی بوده که در تمامی مجلات و نشریات تقریبا یکسان است. این بخش ها شامل : عنوان، اسامی نویسندگان و وابستگی سازمانی آنها، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، روش کار، نتایج، بحث و رفرنس ها. هر کدام از این بخش ها مطالب مخصوص به خود را دارد و با ترتیب خاصی نوشته می شود. مثلا مقدمه مقاله اولین بخش از مقاله است که نوشته می شود و چکیده مقاله علارغم اینکه در ابتدای مقاله قرار میگیرد ، در آخرین مرحله از فرایند نگارش مقاله نوشه می شود. ساختار نگارش برخی بخش های مقاله در مجلات مختلف متفاوت است. مثلا برخی از مجلات اسامی نویسندگان را پشت سرهم آورده و سپس افیلیشن آنها را ذکر می کند. در برخی دیگر افیلیشین هر نویسنده بعد از نام او ذکر می شود. برای مثال به دو تصویر زیر نگاه کنید.

تصویر

 

تصویر

 

با رعایت این نکات و اصول میتوانیم پژوهشی موفق داشته باشیم 


0

سلام:

۱- انتخاب موضوع یا سوژه مورد نظر که درست ساخته و پرداخته شده باشد و بدون کم و کاستی تمام ابعادش مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته باشد

۲-منابع مورد استفاده، کامل و دقیق بیان شده باشد تا برای مطالعه واضح و گویا باشد.

۳- نام نویسندگان کامل نوشته شده باشد

۴- خود پروژه باید شامل مقدمه، موضوع و نتیجه گیری باشد و در انتها نکات مثبت و منفی پروژه بیان شده باشد به عبارت دیگر پروژه جوابگوی چه نکاتی میتواند باشد و چه نکاتی در حیطه تحقیق نیست و پروژه در آن موارد گویا نیست.


0

انتخاب موضوع و راههای تحقیقتون باید کامل باشه

از منابع کامل و خوب استفاده کنید

و مباحث روز رو بیشتر در نظر بگیرید


1

سلام

انجام پروژه باید به صورت ساختارمند صورت گیرد، که نرم افزارهای مدیریت پروژه در این زمینه می توانند کمک موثری داشته باشند.


0

البته این برای پروژه های بزرگ بیشتر کمک کننده خواهد بود.


0

سلام 
ابتدا تلاش و زحمت خود فرد مهم است و بعد راهنمایی از افرادی که بتوانن کمکت کنن


0

سلام

نرم افزارهای مدیریت دانش هم می توانند به این قضیه کمک کنند.


0

اول انتخاب موضوع مناسب 

دوم یک دید کلان به پروژه 

سوم زمان بندی و برنامه ریزی طبق دید کلان


1

منابع به روز و معتبر

تسلط بر موضوع تحقیقی

مشاوره با افراد متخصص در آن موضوع

تجربه اندوزی طی تحقیقات


1

مهم ترین نکته ای که قبل از انجام پژوهش باید به آن دقت شود این هست که این پژوهش قرار است کدام مشکل این کشور را حل بکند، چه بسا بسیار پژوهشی که با هزینه های دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی این کشور انجام شده و میشود و دستاورد آنها برای ما چاپ در مجلات isi و اسکوپوس و غیره و ذلک است ولی میبینیم گره ای از مشکلات ما باز نمیشود از این جهت به قول استاد بزرگوار ما که میفرمودند اساتید دانشگاه ها باید research map داشته باشند که همانند یک پازل که پژوهش های مختلف که در قالب پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی انجام میشود به تدریج این پازل کامل شده و در نهایت یک مشکل حل بشود که البته یکی از مصادیق این کار میشود ارتباط پژوهش با صنعت 

وظیفه دانشجو هم این هست که از این مسائل آگاه بوده و از اساتید مطالبه کند و خودش در مسیر درست گام بردارد و این نباشد که بخواهد باری به هر جهت با مسائل برخورد کند.


0

 سلام

یک از دلایل تعریف یک پروژه وجود نقاط مبهم و مجهول در حوزه پژوهش است و این مساله جزء ماهیت پژوهش است


1

باسلام برای انجام پروژه پژوهشی بدون ابهام ، باید ابتدا امکان پذیر بودن و اقتصادی بودن آن مورد مطالعه و  بررسی قرار گیرد و اگر نتیجه مطالعات بیانگر این موضوع باشد که اجرای پژوهش امکان پذیر است و در مدت زمان قابل قبولی پایان می یابد می توان آنرا انجام داد. از طرف دیگر در مرحله مطالعاتی باید جزئیات روشن باشد که اجرای آن در مرحله بعدی بدون ابهام عملی باشد. برای اینکار علاوه بر تامین اعتبار مالی باید اجزا به طور دقیق بررسی و طراحی گردد. 

مهمتر اینکه ساختار پژوهش باید مشخص و شفاف باشد (هدف تحقیق- موضوع تحقیق- سوالات و فرضیه های تحقیق- روش اجرای تحقیق و..) تعداد و نوع سوالات پژوهش باید محدود ، مشخص و بدون ابهام باشد. هیچ پژوهشگری نمی تواند بدون مشخص شدن عنوان تحقیق ، پژوهش را شروع کند. انتخاب موضوع یا عنوان تحقیق باید محدودتر شود و نباید کلی باشد یعنی به موضوع خاصی متمرکز شود. گزارش ها و نمودارها و شکل ها باید با واقعیت منطبق باشد. بطور کلی پژوهش نباید ایجاد سردرگمی کند. هدف با جمله روشن باید بیان شود و دارای جذابیت باشد. 


0

سلام

ماهيت پژوهش كشف مجهولات است اما چنانچه گزارش هاي پژوهش  ( أهداف، سؤالات و فرضيه ) با تعريف شوند در روند يافتن مجهول (ها) هيچ موضوع كنگي وجود نخواهد داشت


0

سلام

ماهيت پژوهش كشف مجهولات است اما چنانچه گزارش هاي پژوهش  ( أهداف، سؤالات و فرضيه ) با تعريف شوند در روند يافتن مجهول (ها) هيچ موضوع كنگي وجود نخواهد داشت


0

مطالعه و بررسی پژوهش های پیشین


0

حتما از استادراهنما و افرادی که تو اون حوزه کار می کنند کمک بگیرید

به منابع موثق دسترسی داشته باشید

اول به کلیات و روش ها احاطه پیدا کنید بعد وارد حوزه های تخصصی تر بشید

حتما مقالات ،پتنت ها و پژوهش های اخیر مرتبط رو مطالعه کنید

در مورد امکانات دانشگاه و پروسه ی کار عملی اطلاعات کسب کنید


0

پای کار بودن و کار جدی کردن و پی گیری


0

تحقیق و بررسی پروژه های ک در این زمینه کار کردن


0

سلام هیچ وقت بدون نقص نمیشه علم چرا که تمامی نداره اما برای هر چه دقیق بودنش

میتوان از ابتدا شروع کرد مقدمه قوی و انتخاب درست موضوع وکتب مراجع درست


0
برای ارسال پاسخ شوید.