Loading...
دانشنامه

با عرض سلام و احترام

مهمترین معیارهای یک ژورنال قابل قبول عبارتند از :

۱حیطه مجله: هر مجله در یک حیطه پژهشی خاص برای مثال مهندسی برق یا معماری فعالیت می‌کند. شما بایستی در سایت مجله در خصوص زمینه و گستره موضوعی که آن مجله در آن زمینه به انتشار مقاله می‌پردازد را بررسی کنید و در صورتی که مقاله شما با موضوعات مجله مرتبط باشد اقدام به ارسال مقاله خود نمایید.
البته یک نکته مهم این است که هر چه مجله مورد نظر تخصصی‌تر باشد احتمال پذیرفتن مقاله دشوارتر است. برای مثال یک مجله که در حیطه نانوذرات فعالیت می‌کند، از پژوهشگران برتر این حیطه به عنوان داور استفاده می‌کنند و مقاله شما توسط آنان بررسی می‌شود. اما یک مقاله در حیطه درمان بیماری احتمالاً از داورانی استفاده می‌کند که در حیطه شما دارای تخصص کافی نیستند و بنابراین خیلی سخت‌گیری نخواهند کرد.
بنابراین اولین و مهم ترین مورد، تناسب موضوعی بین مقاله و مجله می باشد که  در صورت رعایت نشدن، مقاله در همان ابتدای کار ریجکت خواد شد.

۲نمایه شدن مجله: باید دقت نمایید که مجله مورد نظر حتماً در لیست مجلات ISI نمایه شده باشد. همچنین شما می‌توانید در لیست مجلات اسکوپوس، پاب مد یا ISC نیز مقاله خود را چاپ کنید. مهم این است که شما اول ملاک خود را تعیین کنید که مجله باید در کجا نمایه شود.

۳ضریب تأثیر: اگر می‌خواهید مقاله خود را در مجلات ISI چاپ کنید باید ببینید مجله چه ضریب تأثیری دارد. اگر مقاله شما از لحاظ محتوایی قوی هست، از مجلات با ضریب تأثیر بالا استفاده کنید و در غیر این صورت مجلات بدون ضریب تأثیر یا با ضریب تأثیر پایین را انتخاب کنید .

۴تعداد شماره‌های چاپ در سال: رویه انتشار مجلات در سال با یکدیگر متفاوت است. برخی مجلات ۱ یا ۲ بار در سال چاپ می‌شوند در حالی که برخی دیگر ۴ بار یا ۶ بار و حتی  بیشتر. هر چه یک مجله‌ دفعات بیشتری در سال  منتشر شود، احتمال پذیرش بیشتر و زمان بررسی مقاله شما کمتر خواهد بود.

۵نرخ رد مقالات: هر مجله‌ای میزان مشخصی از نرخ رد مقالات را دارد. برای مثال برخی مجلات ۹۰ درصد مقالات ارسالی را رد می‌کنند و برخی دیگر ۳۰ درصد را. هر چه میزان نرخ رد مقالات کمتر باشد احتمال پذیرش مقاله شما در آن مجلات یشتر است.

۶اعضای هیئت داوران مجله: مجلاتی که از هیئت داوران سرشناس استفاده می‌کنند به احتمال بیشتر کار شما را از جنبه علمی مورد توجه قرار خواهند داد و نه سایر جنبه‌ها. علاوه بر این حتی اکر مقاله شما رد شود چیزهای بسیاری از این هیئت داوران خواهید آموخت. فراموش نکنید که حتی در مجلات ISI نیز آشنا بودن با هیئت داوران و سفارش اساتید نقش در پذیرش مقاله نقش دارد.

۷مشخص بودن فرایند داروی: برخی مجلات بر طبق یک برنامه زمانی منظم مقالات را داوری و تایید یا رد شدن آن را به شما اطلاع می‌دهند. اما برخی مجلات نظم مشخصی ندارند و گاهاً مقاله شما ماهها در دست داوران قرار دارد و سبب اتلاف وقت شما می‌شوند. بنابراین دانستن این موضوع به برنامه ریزی شما برای چاپ مقاله کمک خواهد کرد.

۸قرار نداشتن در لیست مجلات نامعتبر: قبل از ارسال مقاله به یک مجله ISI ابتدا لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم و وزارت بهداشت را مطالعه کرده و از نبودن نام مجله مورد نظرتان در این لیست مطمئن شوید. زیرا در صورت نامطلع بودن از این قضیه، تمامی زحمات و وقت شما هدر خواد شد و چه بسا هزینه زیادی نیز در این خصوص تقبل خواهید کرد. بنابراین حتما و حتما لیست جدید مجلات و نشریات جعلی را که معمولانه ماهانه و یا چندماه یکبار به روز رسانی می شود را مطالعه نمایید. زیرا ممکن است یک مجله ای در ماه قبل در این لیست وجود نداشته اما در لیست جدید وارد شود.


2

۱- ژورنال داخلی علمی پژوهشی باشد یا ژورنال خارجی اعتبار ISI یا scopous را داشته باشد. ژورنالهای علمی از لحاظ اعتبار علمی در جهان رتبه‌بندی برخی موسسات را دارند.

۲- ایمپکت فکتور یا IF ژورنالهای حوزه علمی خودتان را که در سایت ژورنال نمایه شده بررسی کنید و ژورنالهای با ایمپکت فکتور بالاتر معتبرتر هستند چرا که ارجاع به مقاله‌های این مجلات بالاتر است.

۳- بلک لیست یا لیست مجلات نامعتبر چ وزارت علوم را دانلود کنید و ببینید مجله انتخاب کرده در این لیست نباشد.

۴- بهتر است اول مقالات مرتبط با موضوع خورد را سرچ‌ کنید و در آنهاجستجو کنید که کدام ژورنال و چه کسانی نوشته‌اند. به این ترتیب ژورنالهایی که با موضوع مرتبط شما مقالات علمی چاپ می‌کنند را پیدا می‌کنید و حتی تیم‌های خوب علمی را هم می‌یابید.


1

سلام

به پارامترهای مختلفی بستگی داره اما سایت زیر میتونه بیشتر بهتون کمک کنه

https://journalfinder.elsevier.com/


0

سلام ، من که دانشگاه تهرانی ایم مجله دانشگامون ژورنال خوب است.


0

سلام 
به فاکتور های مختلفی بستگی داره ولی به نظر من مهم ترین اش اینه که خیلی معروف باشه ژورنال


0

باسلام سوال تکراری است ولی توجه به لیست مجلات ISI ، اسکوپوس و ISC و معیارهای تعیین شده در سایت تامسون رویترز و Elsevier با در نظر گرفتن ضریب تاثیر و توجه به لیست مجلات معتبر درسایت وزارت علوم و وزارت بهداشت و قرار نداشتن در لیست مجلات نامعتبر کمک شایانی می کند. 


0

سلام ژورنال های داخلی اگر علمی پژوهشی باشند اعتبار دارند و ژورنال های خارجی در سایت های معتبر و نمره ی که برای ثبت گرفتند معتبر است 


0

سلام:

بنظر من، هرچند مقاله ممکن است خیلی جدید نباشد اما از اعتبار بالایی برخوردار است، بنظر من اعتبار مقاله خیلی مهم است که در شکوفایی علم و فکر نو و توسعه صنعت و نوآوری خیلی مهم است.


0

ایمپکت فکتور ژورنال از طریق سامانه منبع یاب می تونید این موضوع بررسی کنید


0

سلام،ضریب تاثیر. ابتدا باید در قسمت aims & scopes مجله  ببینید که زمینه‌ای که شما مقاله دارید رو چاپ میکنند، سپس اقددام نمایید.


0

بهترین و اسون ترین روش مشورت گرفتن از کسایی که در زمینه شما دارای چند مقاله باشند که میتونن اساتید و یا دانشجویانی باشند که از شما جلوتر هستند تو زمینه کاری خود شما هست

البته سایت های مختلفی هم هست که می تونن به شما کمک کنن، مثل سایت هایی که دوستان معرفی کردن


0

من معمولا از این وبسایت استفاده میکنم برای شناسایی
https://journalfinder.elsevier.com/


0

 با سلام بر ای انتخاب قطعا ضریب تاثیر مقاله رد مقالات سختگیر بودن اون مجله هیئت داوران مجله و نشریات اون مجله به چه صورته بستگی داره و پارامتر های مختلفی داره ... این سایت هم هست

https://journalfinde.elsevier.com

 


0

سلام مهمترین چیز اعتبار مقاله است.


0

سلام

ملاک انتخاب یه ژورنال خوب معروفیت ودرجه علمی بالا اون مجله با توجه مقالات سطح بالا ثبت شده در آن ژورنال می باشد


0
برای ارسال پاسخ شوید.