دکتری تخصصی
مدیریت دولتی- تصمیم گیری وخط مشی گذاری عمومی
دانشگاه تهران

خاطرۀ اولین کلاس دانشگاهی خود را در چهارم بهمن ۱۳۵۵، نه تنها به یاد دارم بلکه با آن زندگی می کنم: ۸ صبح بود و استاد کامپیوتر وارد کلاس شد و بلافاصله سه واژه روی تخته نوشت: داده‌ها (ورودی)، پردازش و ستانده‌ها (خروجی) او گفت کامپیوتر بر اساس این سه واژه بنیان نهاده شده است. (ادامه در کامنت‌ها)

اين مطلب كمك حال كسانيه كه حوصله خوندنش و ندارن، اما اگر بخونن به جواب خيلي از چراهاشون ميرسن. فرهنگ سه خطی: يک روز فرانتس کافکا در حال قدم زدن در پارک، چشمش به دختر بچه‌اي افتاد که داشت گريه مي‌کرد. کافکا جلو مي‌رود و علت گريه دخترک را جويا مي‌شود. (ادامه در کامنت)

بخش خصوصی (دیجی کالا، اسنپ، تپسی، استادکار و ...) = پاسخگو + رقابتی + کم‌هزینه بخش دولتی (تامین اجتماعی، اداره مالیات، آموزش دانشگاه و ..) = بدرفتار + انحصاری + بودجه‌بر نه تنها ایران که در تمام دنیا، ماهیت بخش دولتی با یک تلورانس، همین است! بهترین کار، واگذاری امور به بخش «خصوصی» و «عمومی» است.

سازمان تامین اجتماعی، شرکت را به خاطر اینکه برای یکی از پرسنل، همزمان با ایام دریافت غرامت بارداری، حق بیمه پرداخت نکرده‌ایم(!) بدهکار و جریمه کرده! در نهایت هم برگ اجرایی صادر کردند. اعتراض کردیم که این مساله به خاطر مشکل سیستم شما پیش آمده نه اشتباه ما! گفتند باید اعتراض می‌کردید. #سیستم_ناکارآمد

از اسنپ مارکت (اسنپ اکسپرس) چند قلم از جمله یک «پنیر» خریدم. پنیر را که باز کردم، هم کمی وا رفته بود و هم بوی طبیعی نداشت. به تاریخ مصرف نگاه کردم، دیدم 10 روز از آن گذشته! تیکت گذاشتم .. 6 دقیقه‌ بیشتر طول نکشید که تماس گرفتند! عذرخواهی .. مرجوع جنس معیوب و تحویل جنس جدید اتفاقات خوب را هم ببینیم!

کارمزد وام و سود سپرده؛ ربا یا حلال؟ چه باید کرد؟

 اجازه بدهید با یک داستان شروع کنم! با فرد بزرگواری از سال های دهه هشتاد در ارتباط بودیم. نه خیلی مذهبی بود و نه بی خدا‌! در کار بیزنس خود موفق بود و اعتقادات خاصش را داشت. یک بار از او پرسیدم: آقای ... ، من اعتقاد دارم که گرفتن وام بانکی برای خرید مسکن، مشکل داره. حالا اگه یه موردی بود که پول نقد به اندازه خرید یه خونه نداشتم و صرفاً با گرفتن وام بانکی می تونستم خونه بخرم، چی کار کنم؟ گفت: ببین اگه چنین اعتقادی داری، نخر. چون اون خونه واست خونه نمیشه!

(ادامه را در کامنت بخوانید)

ربا

جهان سوم، جايي است كه مردمش به فکر "اومدن" یه روز خوب هستن نه "آوردنش"...! به عبارت دیگر به جای لعنت بر تاریکی، شمعی روشن کنیم.

با توجه به مجازی شدن امتحانات پایان ترم بسیاری از دانشگاه‌ها برای چندمین ترم متوالی، لازمه یک بازنگری در شکل آزمون‌ها صورت بگیره و از مدل دانش‌آموزی (و صرفاً حفظیات) به مدل دانشجویی (مبتنی بر مفهوم، پروژه، حل مساله، شخصی سازی شده و...) تغییر پیدا کنه. وگرنه دانشگاه‌ها، بی اعتبارتر از سابق خواهند شد!