دکتری تخصصی
مدیریت دولتی- تصمیم گیری وخط مشی گذاری عمومی
دانشگاه تهران

بَلِّغُوا حَاجَةَ مَن لا يَستَطِيعُ إبلاغَ حاجَتِه خواسته كسى را كه از رساندن آن به زمامداران ناتوانست، برسانيد. (پیامبر خدا، حضرت محمد صلی الله، نهج الفصلاحه، 21)

به روزگار سلامت، شکستگان دریاب که جبر خاطر مسکین بلا بگرداند چو سائل از تو به زاری، طلب کند چیزی بده وگرنه ستمگر، به زور بستاند

در شبکه اجتماعی چند نفر از دوستان صرفاً با عنوان کردن «نام رشته» خود، تقاضای موضوع پایان‌نامه کرده‌اند. به نظر می رسه اگر زمینه کار یا علاقه یا مطالعات پیشین خودشون رو هم بگن، بهتر میشه راهنمایی کرد و کار خودشون هم به سرانجام بهتری خواهد رسید. این موضوع باید مسیردهنده آینده علمی و کاری فرد باشه.

وَلَقَدْ مَكَّنَّاكُمْ فِي الْأَرْضِ وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ قَلِيلًا مَا تَشْكُرُونَ ﴿۱۰ - اعراف) و ما تسلط و مالكيت و حكومت بر زمين را براي شما قرار داديم و انواع وسايل زندگي را براي شما فراهم ساختيم، اما كمتر شكرگزاري مي‏‌كنيد.

در طول تاریخ کشور، هر دولت و مجلسی سر کار آمده منفور شده. ما هر چهار سال یک بار، 1 ساعت به خودمان زحمت می‌دهیم و پای صندوق رای می‌رویم و انتظار داریم 4 سال پیش رو را، بدنه نظام اداری که بارزترین ویژگی آن «ناکارآمدی» است به تنهایی از پس حل مشکلات برآید! بدون همراهی مردم نمی‌شودو این داستان ادامه دارد

بسیاری می‌گویند مشکل این کشور، فقدان انتخابات آزاد است؛ اگر کاندیداهای دارای صلاحیت تائید شوند، همه چیز حل می‌شود. 1 - به نتایج انتخابات شهرستان‌ها (در مجلس) که عمدتاً قومیتی است نگاهی کنید. 2 - به نتایج انتخابات شورای شهر (انتخاب هنرمندان و بازیگران و ...) هم نگاهی کنید. «فقدان عقلانیت» مشکل اصلیست

بازنشر اخبار منفی و بیان تحلیل های نا امیدکننده هنر نیست. این توانمندی را به جز نوزادان، همه دارند! هنر در این شرایط، کنش‌گری مثبت است. به جای لعنت بر تاریکی، شمعی روشن کنیم.

به تعبیر دکتر محمدرضا تاجیک (استاد بزرگوارم)، و بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته: ذهنیت مردم جامعه ما نسبت به واقعیت موجود، 2.5 برابر منفی تر است. بدین معنا که اگر میزان مشکلات ما مثلاً 100 واحد است، آن را در ذهن خود (و به تبع آن در گفتارمان به دیگران) 250 واحد ادراک می کنیم.

درباره عالم ذر و انتخاب انسان در آنجا

سلام. درباره عالم ذر از دوستانی که در این رابطه پژوهش یا مطالعه داشته‌اند سوال دارم.

به جز دو آیه «میثاق» (172 اعراف) و «امانت» (72 احزاب) که اشاره داشته‌اند به اینکه پیش از عالم دنیا و در عالم ذر، انسان گواهی به حقانیت خداوند داده و بار امانت را پذیرفته، آیا مستنداتی وجود دارد که در آن عالم، انسان ها عملکردی داشته‌اند؟ یا جایگاه کنونی شان در دنیا، به انتخاب خودشان بوده است؟

آنچه در جستجوها به صورت پراکنده یافتم، چنین بوده:

1 - در عالم ذر، انسان‌ها عملکردی داشته‌اند (فرمانپذیری یا نافرمانی از خداوند) و بر آن اساس، جایگاهشان در دنیا تعیین شده است و این موضوع، نشان می‌دهد حضورمان در دنیا و کشور و خانواده و موقعیتی که داریم، بر اساس «جبر» نیست، بلکه بر اساس عملکرد خودمان در عالم ذر بوده است.

2 - در عالم ذر، جایگاه‌های مختلفی به انسان عرضه می‌شود و این خود انسان است که می گوید می خواهد در دنیا، در کدام موقعیت قرار بگیرد.

قرآن شناسی