دلایل ابتلا به بیماری تب برفکی و راه های درمان

با سلام و احترام خدمت همه اساتید گرامی و دانشجویان عزیز
در مورد بیماری تب برفکی میخواستم بیشتر بدونم
بیشتر در مورد بیماری تب برفکی گاو


سوالم اینه که رعایت چه مواردی باعث میشه که دام به این بیماری گرفتار نشه
در صورتی که گاو به این بیماری دچار شد چه راه درمانی داره
برای  درمان این دو تا دارو رو طبق این دستور تجویز کردن
پن استرپ   ( هر 48 ساعت ) - دوبار باید تزریق بشه هر 25 کیلو 1سی سی 
فلونکسین 5 درصد  - سه یا چهار روز - در یه ساعت خاص تزریق شود - هر 20 کیلو 1 سی سی 
هر اطلاعاتی که داشته باشید که در این مورد بدونم باعث خوشحالی خواهد بود

با تشکر از همه عزیزان

تب برفکی گاو پن استرپ گاوی فلونکسین 5 درصد گاوی بیماری گاو

با سلام.بیماری تب برفک یه بیماری ویروسی ازخانواده آفتو ویروسها که تقریبا بیشتر دام های زوج سم بهش حساس هستن.

توگاو های شیری تولید شیر رو کاهش میده ودر گاوهای گوشتی هم رشد رو به تاخیرمیندازه.

ویروسش از طریق هوا منتقل میشه.شیر واسپرم گاو هم تو انتشار ویروس خیلی نقش دارن.

علائمش هم تو حیواناتی که تو مرحله حاد بیماری هستن میشه دید.مثل جراحت تومخاط دهان وزبان،شکاف بین سم ها.بیماری با تب زیاد وبی حالی،ضعف وبی اشتهایی شدید همراهه.ترشح بزاق هم زیاد میشه.رو قسمت های داخلی لب ها وزبان هم تاول ایجادمیشه که اول کوچیک هستن اما به مرور بزرگ میشن میترکند ومایع قرمز متمایل به زرد ازاونها خارج میشه.

درصورت ابتلا باید نمونه گیری بشه.چون ویروس بیماری تیپ های مختلفی داره.بهترین بافت نمونه گیری بافت پوششی هست.نمونه رو باید ازحیوانات تب دارگرفت.مایعات داخل تاول روبا سرنگ بکشید.توظرف بریزید وکنار یخ تا48ساعتوقت دارین به آزمایشگاه بدین.

بهترین راه پیشگیری ازتب برفکی واکسیاسیونه.میتونین ازواکسن تب برفکی روغنی یا واکسن معمولی(آبکی)استفاده کنید.واکسن آبکی اثر سمی نداره.اما ایمنی زاییش کمتر از واکسن روغنیه.هر4ماه یکبار هم باید تکرار بشه.

درصورت ابتلا محل های تاول وجراحات رو باکربنات سدیم5%شست شو بدین.دوبار در روز.

ازآنتی بیوتیک تتراسیکلین10%به مدت5 روز استفاده کنین.تجویز AD3Eفراموش نشه.

پن استرپ برای ازبین بردن باکتری وعفونت های پوستی تجویزمیشه.فکرمیکنم برای بهبود جراحات پوستی بیماری پیشنهاد دادن.

فلونکسین هم تو درمان ورم پستان والتهابات دستگاه تنفس استفاده میشه.که توبیماری تب برفکی هردو مورد دیده میشه.


2

یه بیماری ویروسی هستش که خیلی خیلی مسری هست و  بیشتر زوج سم ها رو درگیر میکنه

 ماهیت اين ويروس از نوع RNA ويروس هست که باعث تغييرات شدید آنتی ژنتيكی است که از طریق تنفس در محیط آلوده به ویروس   یا از طریق خوردن مواد آلوده به ویروس منتقل میشه و باعث بیماری میشه.

از مقاوم ترین ویروس هاست.

 كنترل بيماری تب برفكی بسيار مشكل هست که از طریق قرنطینه و رعایت بهداشت و واکسیناسیون میشه تقریبا کنترل کرد


1

با سلام، بیماری تب برفکی یا FMD یک بیماری ویروسی واگیردار در دام ها هست که عامل آن ویروسی از خانواده پیکورناویریده و جنس آفتوویروس می باشد.

در این بیماری عفونی و تب دار، زخم هایی در دهان، پاها و پستان ها ایجاد شده و دام دچار لنگش شده و بدلیل بی اشتهایی و عدم تمایل به مصرف خوراک (بدلیل زخم های دردناک داخل دهان) دچار لاغری مفرط می شود.

برای پیشگیری از شیوع گسترده این بیماری مسری و مهم لازم است در دامداری ها اقدام به واکسیناسیون نمود.

داروهای اشاره شده یعنی پن استرپ (پنی سیلین+ استرپتومایسین) به عنوان آنتی بیوتیک وسیع الطیف و قوی و فلونکسین به عنوان داروی ضدالتهاب ضداستروئیدی جهت پیشگیری از عفونت های ثانویه و رفع التهابات و کنترل زخم ها می توانند مفید باشند.

موفق باشید. دکتر محمدتقی احدی


1

عامل ایجاد بیماری ویروسی از خانواده Picornaviridae و از جنس Aphthovirus که دارای 7 سروتیپ Aphthovirus می باشد. این ویروس نسبت به عوامل فیزیکی و شیمیایی مقاومت نشان می دهد همچنین در دمای بیش از 50 درجه سانتی گراد غیر فعال می گردد.PH پایین تر از 6 و بالاتر و از 9 ویروس را غیر فعال می کند.

راهکار درمان و کنترل بیماری: در برابر سدیم هیدروکساید 2%، سدیم کربنات 4% و ستیریک اسید 0/2% غیر فعال می شود و سبت به ترکیبات چهارتایی آمونیوم، هایپو کلریت و فنل مقاوم است در غذه های لنفاوی و مغز استخوان در PH خنثی فعال می ماند اما در عضلات وقتی PH پایین تر از 6 باشد در شرایط Aphthovirus ویروس تخریب می گردد

در محیط هم تا بیش از یک ماه می تواند در صورت مساعد بودن درجه حرارت و PH باقی بماند

FMD از جمله مهمترین بیماری های مسری گاوان است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی می گردد در گاوان بالغ احتمال کشندگی ان کم است اما در اثر ایجاد میوکاردیت در کم سن و سال ترها کشندگی بالایی دارد .

گاو، گوسفند، بز، خوک، و همه نشخوارکنندگان وحشی میزبانان این ویروس هستند، البته شتر از استعداد کمی برای ابتلا برخوردار است

انتقال: با تماس مستقیم یا غیر مستقیم بیماری Air-borne است.

منبع ویروس: حیوانات مبتلا از نظر بالینی و ترشحات تنفس، بزاق، مدفوع، ادرار، شیر و منی تا 4 روز قبل از علایم بالینی دوره کمون بیماری: 2 تا 14 روز. علایم بالینی در گاو: تب، بی اشتهایی ، افت تولید شیر برای 2 تا 3 روز، پس از آن ساییدن دندان ها به هم، ریزش بزاق، لنگش ، لگد زدن و پا را به زمین زدن بدلیل وجود وزیکول تاول روی مخاط داخلی گونه و بینی و در ضمن ظهور تاول ها روی پستان محتمل است نتیجه گیری نهایی یک دوره بهبود این بیماری 8 تا 15 روز می باشد.

جراحت زبان، عفونت ثانویه، جراحات، افت دایمی تولید شیر، میوکاردیت، سقط ، مرگ حیوانات ج وان، کاهش مستمر وزن از جمله عوارض دیگر این بیماری هستند.


1

تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» (به انگلیسی:Foot-and-Mouth Disease) یک بیماری عفونیو گاهی کشنده ویروسی است که که موجب بیمارشدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می‌شود. این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود. این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند. این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینهنمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم نمودن میلیون‌ها راس دام است.

 

تذکر مدیریت دانشنامه : بدلیل اینکه پاسخ سوال شما کپی از سایت ویکی پدیا بود پاسخ شما مورد تایید قرار نگرفته است. برای پاسخ سوالات کاربران ، لطفا  خودتان بنویسید، یا درصورتی که جستجو و تحقیق می کنید برداشت های خودتان را بنویسید نه اینکه  عین مطلب را از سایت دیگری  کپی کنید ، مسلما کاربران قبل از پرسیدن سوال به سایت های دیگر مراجعه کرده اند. با تشکر


0

این بیماری ویروسی بوده و دهان و پاها را درگیر میکند و درمیان دامداران به طبق مشهور است این بیماری به شدت مسری است و گاوهای جوان بیشتر در خطراند.بهترین راه در زمان ابتلا جداکردن گاوبیمار از سایر دامها می باشد و واکسیناسیون برای پیشگیری و رعایت بهداشت مخصوصا ایجاد چاله آهک در جلو در می باشد.


1

مهم ترین عاملش تماس مستقیم دام آلوده با دام سالم هست


0

روش غیرمستقیم

ابزار و وسایل آلوده مورد استفاده از جمله انواع سرنگ، سرسوزن، وسایل تلقيح مصنوعی، رفت و آمد وسائط نقليه و تردد افراد ميتواند سبب انتقال بيماری شوند .


0

سلام

این بیماری از جمله بیماری های خطرناک در بین دام هست که اغلب روی گاو بیشتر رویت می شه و به دلیل ایجاد زخم در دهان حیوان و ایجاد درد، حیوان از خوردن غذا امتنا می کنه و لذا لاغر و ضعیف میشه و در صورت بارداری و دوران شیردهی، به شدت ضعیف و حتی از بین میره


0

  • باید حیواناتی که دچار این مشکل شدن حتی اطلاعی که دارم سختی کارش اینه هر کدام از دام جدا قرنطینه بشن یعنی اگر سه تا گاو حتی دچار تب برفکی شدن نباید کنار بزارن باید هر کدام جدا تحت درمان قرار بگیرن تاکاملا گاو خوب بشه 


0
برای ارسال پاسخ شوید.