رابطه پوشش گیاهی منطقه با عناصر و کانیسازی منطقه

ممکن است عناصر موجود در خاک یا کانیسازی در یک منطقه را بر اساس پوشش گیاهی تخمین زد؟درصورت امکان میزان دقت  چقدر خواهد بود؟

معدن

به نظر بنده ربط فراوانی داره
یکی از اساتید گیاه شناسی ما که خیلی دانش بالایی داشت میگفت توی مکانیابی معادن بعضی از افراد خبره میتونن با مشاهده پوشش معدن رو پیدا کنن. 
اگر جامعه آماریتون بالا باشه شاید بتونید بیش از 50 درصد موفق باشید. و این درصد خودش درصد بالاییه.

با سلام

دو علم منابع طبیعی و معادن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند بطوری که هردو از طبیعت مکمل همدیگر هستند در پاسخ پرسش شما قطعا می توان گفت وجود هر کانی در طبیعت با پوشش گیاهی منطقه در ارتباط می باشد و از پوشش گیاهی منطقه به نوع و فراوانی کانی و یا بالعکس فراوانی نوع کانی می تواند تعیین کننده پوشش گئنه گیاهی باشد  که حتی با استفاده از GIS نیز قابل بررسی و تخمین برای نوع کانی و معادن استفاده می شود 

بله. امکان دارد

سلام

بله امکان دارد، میزان قلیاییت خاک تاثیر بسزایی در این مساله دارد، برخی گیاهان در یک pH مشخص از خاک رشد می کنند و این مساله یک روش شناسایی است

با سلام

وقت به خیر

گونه های گیاهی به خصوصی می توانند شاخص گونه های سنگی مختلف باشند.

 مطالعات نشان داده است که بعضی از گیاهان و حتی باکتری ها، قادر به جذب مقدار قابل توجهی مس، روی، لیتیم و منگنز می باشند کانسارهای معروف مس در نواحی جنگلی انبوه زامبیا و کاتانگا، به کمک گیاهان ویژه مس که روی عکس های هوایی مشخص اند، کشف شده است در بسیاری از مناطق ایران نیز، در سازند زغال دار شمشک، بوته های زرشک فرآوانی روییده که ممکن است با زغال و یا مواد همراه آن مرتبط باشد. همچنین در حوالی بعضی از کانسار های سرب و روی، بوته های قوی سماق می رویند که ممکن است با این فلزات رابطه داشته باشند. اخیرا نیز مطالعاتی در زمینه شناسایی انواع گیاهان مرتبط با کانی سازی با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام شده است. نکته مهم هنگام کاربرد این روش ها آن است که رابطه گیاه یا گیاهان منطقه با کانی ها یا عناصر خاص منطقه کشف شود. بایستی توجه داشت که وقتی چنین ارتباطی روشن شود، نمیتوان آن را به طور کامل تعمیم داد بلکه بایستی آن را برای شرایط و اقلیمی خاص در نظر گرفت. در مورد میزان دقت نیز باید گفت که بسته به نمونه برداری شما و میزان دقت در پردازش اطلاعات دقت قابل تغییر هست. تلفیق داده های مختلف به منظور شناسایی عناصر ذکر شده خود دقت کار را بالا میبرد و همچنین تلفیق و ترکیب داده های مختلف صحت کلیه مراحل را محرز می کند. در نهایت پیشنهاد می کنم با اساتید داخل و خارج که در این زمینه کار کرده اند، مشورت کنید.

با احترام

امید کیانی

 فارغ التحصیل مهندسی معدن دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشجوی ارشد اکتشاف معدن دانشگاه یزد

 

 

بله امکان دارد ولی بایستی عوامل مهمی همچون زلزله و رانش زمین در محل مورد نظر و زاویه لایه های خاک را نیز در نظر گرفت تا به نتیجه مطلوب دست یافت.

هر چقدر زمین از نظر مواد آلی و مواد معدنی غنی تر باشد و شرایط اب و هوایی و بارشها مطلوبتر باشد قطعا کانی سازی بهتر است 

برای ارسال پاسخ شوید.