تحصیل در مقطع دکتری

سلام دوستان

بنظر شما آیا در شرایط کنونی و وضعیت نامشخص فارغ التحصیلان دکتری، تحصیل در مقطع دکتری منطقی می باشد؟

چه عواملی باعث شده که هر سال بر تعداد متقاضیان دوره دکتری افزوده شود؟

آیا تحصیل در مقطع دکتری داخل کشور بهتر از خارج کشور می باشد؟

دکتری مشاوره کنکور دکتری پست دکتری

سلام منطقی بودن تحصیل به خیلی عوامل وابسته است اولا بستگی به رشته تحصیلی دکتری و ثانیا شرایط و موقعیت فردی و حتی جنسیت فرد دارد. ثالثا هدف از تحصیل در دوره دکتری باید مشخص باشد برخی برای هیات علمی شدن برخی برای جایگاه اجتماعی بهتر برخی برای کسب و کار بهتر و.. ادامه تحصیل می دهند. رابعا زگهواره تا گور دانش بجوی! جذابیت های موجود در مقطع دکتری در کنار سخت گیری های ورودی ( مصاحبه و آزمون) و نیز سخت گیری در خروجی آن ( آزمون جامع و رساله) موجب تکاپوی بیشتر آن می گردد.علل متعددی منجمله فرهنگی باعث افزایش متقاضیان گردیده است ولی باید به جای مدرک محوری به سمت مهارت محوری و دانش مداری هدایت شود. 

از طرف دیگر تحصیل در دانشگاه های دولتی نسبت به  دانشگاه های شهریه بگیر و حتی پردیس ها توجیه اقتصادی بیشتری دارد.اگر فردی توان مالی برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه خوب خارجی داشته باشد چه اشکالی دارد ولی به شرطی که مورد تائید وزارت علوم باشد. در کل همه چیز به شرایط اجتماعی فرهنگی اقتصادی و بخصوص موقیعت شغلی و اجتماعی و مهمتر اینکه به علاقه فرد متقاضی بستگی دارد.  


2

سلام

اگر علاقه مندی به رشته تحصیلی تون دارید حتما ادامه بدید، بحث اشتغال موضوع بسیار مهمی هست اما ممکنه شما در مقطع دکتری با مباحث و یا افرادی آشنا بشید که منجر به کارآفرینی بشن.

سطح دانشگاه های داخل هم بالاست و در حد قابل قبولی قرار دارند.

موفق باشید


1

به نظر بنده مهم نيست تحصيل در كجا باشه مهم اين هست كه بهره ي لازم رو از رشته ي تحصيلي ببريد وگرنه ارزشي ندارد ادامه تحصيل


1

به نظرم اول از همه باید انگیزه فرد رو برای ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری پرسید، سپس با توجه به اون پاسخ داد. انقدر شرایط و پارامتر های مختلف درگیر هستن که سوال اولتون پاسخ ثابتی نداره. ولی به عنوان یک قاعده ی کلی اگر برای پیدا کردن شغل غیر اکادمیک ( شغل در صنعت و یا دولت و یا کارآفرینی) میخواید داخل کشور دکتری بگیرید، به دلایل بسیاری این کار غیر منطقیه. 

در مورد سوال دومتون دلیل اصلیش کار پیدا نکردن فارغ التحصیلان کارشناسی ارشده و اینکه تصور میکنن با ادامه دادن تحصیل میتونن کار شایسته ای پیدا کنن. اما همونطور که در جواب سوال اول گفتم این کار بی شک غیر منطقیه.

در مورد سوال سومتون ببینید کشورهای صنعتی هم به دانشجو های دکتری نیاز واقعی دارند، هم معمولا براشون حقوق در نظر میگیرن و هم پیدا کردن یک کار مرتبط و در حد تخصص یک فارغ التحصیل دکتری در اون کشورها خیلی آسان تر از ایرانه. بنابراین دکتری گرفتن در کشور های صنعتی ( حتی اگر به قصد یافتن شغل در محیط غیر آکادمیک باشد) انتخاب منطقی و مناسبی هست.

 

 


0

مهم تر از هرچیز تلاش فرد است که تعیین کننده موفقیت است. شما با دادن تز دکتری مناسب و کارآمد می توانید به کشور خدمت کنید. مهم نیست که شرایط محیا نیست.مهم این است که شما تمام تلاش خود را برای موفقیت بکنید.


0

خوبه آدم ادامه بده

 


0

واقعا با این اوضاع بدرد بخوره


0

مهم ترین دلیل برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری فعالیت آموزشی مثل استاد دانشگاه و هیئت علمی بودنه


0

دلایل دیگری که می توان نام برد مشاغل صرفا دولتی هست که باعث افزایش حقوق میشه البته افزایش شان اجتماعی هم داره تحصیل در خارج به مراتب بهتر از داخله با شرایط فاند و معتبر بودن دانشگاه مقصد 


0

به نظر من اگر ابتدا وضعیت شغلی ثبات بیشتری پیدا کند و بعد برای دکتری اقدام کنید موفق تر خواهید بود ، به نظر من تحصیل در  خارج از کشور اگر هدفی برای بعد مثل شغل مناسب در آن کشور یا... داشته باشید و برای ادامه دادن آن هدف در خارج از کشور اقدام به ادامه تحصیل بدهید موفق تر خواهید بود .


0

سلام، با توجه به نظرات دوستانم، ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایران زیاد مناسب نیست.


0

انگیزه و هدف مهمترین فاکتور تصمیم گیریه.


0

اینکه اوضاع فعلی خوب نیست خودش دلیل قوی تری هست برای ادامه در مقطع دکتری.

و اینکه تحصیل در خارج کشور درسته بهتره ولی به اون شکلی که ما فکرشو میکنیم راحت نیست


0

اگر تعریف اوضاع خوب نیست اقتصادی باشد که باید عرض کنم ادامه تحصیل در ایران الان فقط عشق میخواهد و بس. اگر نه سریعتر وارد بازار کار شدن سریعتر از نظر اقتصادی جواب می دهد.


0

اگر برای رسیدن به هدفتون نیازمند دکتری را داشته باشید حتما ادامه تحصیل بدهید اما در ایران بهتر است در دانشگاه های سراسری قبول بشوید


0

از نظر من علت افزایش شرکت کننده ها علاقه است 


0

از نظر من علت افزایش شرکت کننده ها علاقه است 


0

از نظر من علت افزایش شرکت کننده ها علاقه است 


0

از نظر من علت افزایش شرکت کننده ها علاقه است 


0

از نظر من علت افزایش شرکت کننده ها علاقه است 


0

اگر شرایطشو دارید حتما تلاش کنید برای ادامه تحصیل به خارج بروید چون دانش علمی در کشورهای ابرقدرت هست و بعد به کشورهای دیگر گسترش پیدا می کند 


0

باید هدف از ادامه تحصیل در دوره دکتری مشخص باشد اگر صرفا کسب درآمد باشد منطقی نیست

تعداد زیاد متقاضیان نیز با توجه به وضعیت شغلی کشور، و تعداد نیروی جوان و گاهی فرار از مسئولیت می باشد

تفاوت چندانی هم از نظر تحصیل در داخل کشور و یا خارج از کشور وجود ندارد بیشتر به خود دانشجو مربوط می شود


0

سلام

بسته به شرایط فرد و علاقه مندی، هر دو مورد می تواند گزینه مناسبی باشد!


0

سلام

تحصیل در دکتری(در دانشگاه های برتر) جدا از ایجاد فرسودگی و جا موندن از بازار کار، در ایران و هرجای دیگر به نظرم برای افرادی که علاقه به کارهای اکادمیک دارن مفیده در غیر این صورت فقط آدم رو اورکوالیفاید می کنه و از زندگی عقب میندازه.

واقعا نمی دونم چرا هر سال این مقدار متقاضی در داخل داره، شاید مزیتی وجود داره که ما نمی بینیم!


0

به نظر بنده ورود به بازار کار بهترین تصمیم هست و اگر قصد ادامه کار در زمینه آکادمیک رو دارید فقط به دکتری فکر کنید


0

به نام خدا 

با سلام به نظر من دکتری خوندن اگه به پژهش علاقه مندین الزامی است


0

خب شرایط در خارج از کشور بهتره. البته نه در مورد همه کشورها و دانشگاه ها. ولی به طور کلی خارج بهتره تا داخل...


0

با سلام

تحصیل در مقطع دکتری به علاقه فرد مورد نظر هست برای کامل تر کردن علم رشته مورد نیاز در زمینه تحقیق و دانش و دیگر دلیل برای دکتری خواندن میشود به استخدامی در دانشگاهها و شرکت های بزرگ اشاره کرد


0
برای ارسال پاسخ شوید.