کارشناسی ارشد
زبان و ادبیات عرب
دانشگاه خوارزمی
2 سال پیش

در پاسخ به سئوال ابتداء بايد متذكر شد كه: هم استعمال «آمنوا» در «يا ايها الذين آمنوا» و هم استعمال «آمنتم»، از نظر نحوي صحيح است. امّا چرا قرآن از «آمنوا» استفاده كرده است؟
سعد الدين تفتازاني مي نويسد: «برخي به اشتباه در مورد اين عبارت قرآن چنين پنداشته اند كه علت استفاده از لفظ «آمنوا» (به صيغه غايب) به جاي «آمنتم» (به صيغه مخاطب)، التفات از خطاب به است يعني در عبارت «يا ايها الذين آمنوا» در كلام از صيغه مخاطب به صيغه غايب ، انتقال روي داده است كه يكي از لطايف علم معاني است. در حالي كه در اين عبارت التفات روي داده و استعمال آمنوا به صيغه غايب طبق قاعده نحوي است.»(1)
قاعده نحوي درحالت كلي اين است كه در عبارت «يا ايها الذين آمنوا» ضميري كه از جمله صله «آمنوا» به موصول (الذين) بر مي گردد هم مي تواند به صورت غايب باشد يعني صله را به صورت «آمنوا» بياوريم و هم مي تواند به صورت مخاطب باشد يعني جمله صله را مي توان به صورت «آمنتم» هم آورد، (در آمنوا ضمير واو كه براي صيغه جمع مذكر غايب است به «الذين» و در «آمنتم» ضمير «تم» كه مربوط به صيغه جمع مذكر مخاطب است به «الذين» بر مي گردد). امّا استعمال حالت اول يعني صيغه غايب در كلام عرب بيشتر است.
ابن هشام در بحث «الاشياء التي يحتاج الي الربط» مي نويسد:
«استعمال غالب و اكثري عرب به صورت «أنت الذي فعل» يعني با صيغه غايب است و «أنت الذي فعلت» يعني صيغه مخاطب كمتر استعمال مي شود امّا با اين وجود خلاف قاعده نيست.(2)
به همين دليل استعمال به صيغه مخاطب در عباراتي چون دعاي امام حسين ـ عليه السلام ـ در روز عرفه: «أنت الذي أنعمت، أنت الذي أحسنت...»(3) و يا شعر شاعر كه مي گويد:
« أنت الذي اخلفتني ما وعدتني : و أشلمت بي من كان فيلا يلوم»(4)
صحيح است و خلاف قاعده نيست امّا اين گونه كمتر در كلام عرب استعمال شده است.
بنابراين قرآن نيز در عبارت «يا أيها الذين آمنوا»، طبق قاعده نحوي و استعمال اكثري آن در كلام عرب، از صيغه غايب يعني «آمنتم» استفاده كرده است.

پاورقی:

1. تفتازاني، سعد الدين، مختصر المعاني، قم، دارالفکر، چاپ هشتم، 1383ش، ص78.
2. ابن هشام الأنصاري المصري، مغني اللبيب عن کتب الاعاريب، بيروت، داراحياء التراث العربي، چاپ اول، 2001م، ج2، ص146.
3. شيخ عباس قمي، مفاتيح الجنان، دعاي امام حسين(ع) ، در روز عرفه.
4. مغني اللبيب عن کتب الاعاريب، همان، ج2، ص146.

منبع: نرم افزار پاسخ - مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات    

2 سال پیش

جهت توضیح این موضوع این نمونه توجه فرمائید 

 

از جمله آیاتی که دلالت بر امامت و خلافت حضرت امام علی(ع) بعد از پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌کند، آیه ولایت است. خداوند در این آیه شریفه می‌فرماید: «إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُون‏»؛

ولىّ شما، تنها خدا و پیامبر او است و کسانى که ایمان آورده‌اند؛ همان کسانى که نماز برپا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌دهند. در شأن نزول این آیه شریفه هم از طریق اهل سنت و هم شیعه نقل شده است که این آیه درباره حضرت امام علی(ع) نازل شده است.
یکی از شبهه‌هایی که بر این آیه وارد شده این است که چرا «ألَّذینَ آمَنوا» به صورت جمع آمده در حالی‌که حضرت علی(ع) یک نفر بیشتر نیست؟
یکی از پاسخ‌ها این است که برخی از قرائن و شواهد نشان می‌دهد که علت جمع آمدن این عبارت، برای این است که این حکم، شامل دیگر امامان نیز بشود؛ یعنی این حکم به صورت کلی ذکر شده است. دلیل این سخن آن است که در آیه مذکور، به دلیل وجود کلمه «إنّما» در اول آیه، که برای حصر حکم نسبت به موضوع آمده، «ولایت» از آن جهت که ولایت است، منحصر به خدا، پیامبرش و «ألُّذینَ آمَنوا»؛ یعنی همه امامان(ع) شده است. هرچند بخش پایانی آیه به جهت این‌که در رکوع انگشتر به فقیر داد، در شأن امام علی(ع) می‌باشد. اما همان ولایتی که برای حضرت علی(ع) وجود دارد، در امامان بعد از او نیز وجود دارد. شاهد قرآنی این مدعا، آیه «اولی ‌الامر» است. خداوند در این آیه می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم‏»؛

 ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا پیروی کنید. همچنین از پیامبر و صاحبان امر، اطاعت کنید. این آیه که اطاعت از خدا و پیامبرش را مطرح کرده، در کنار پیامبر افرادی را به عنوان «اولی ‌الأمر» نام برده که همانند پیامبر(ص) باید از آنان اطاعت شود. این آیه نشان می‌دهد کسانی که بعد از پیامبر بر مردم ولایت دارند، بیش از یک نفراند. از این‌رو؛ وقتی از امام باقر(ع) پرسیده شد که آیا آیه ولایت درباره حضرت علی(ع) نازل شده، فرمود: «علیٌّ مِنَ المُؤمِنینَ»؛

 یعنی حضرت علی(ع) یکی از آن افرادی است که به عنوان «ألَّذینَ آمَنوا» ذکر شده‌اند. همچنین امام صادق(ع) در توضیح این آیه فرمودند: «إِنَّمَا یَعْنِی أَوْلَى بِکُمْ أَیْ أَحَقُّ بِکُمْ وَ بِأُمُورِکُمْ وَ أَنْفُسِکُمْ وَ أَمْوَالِکُمُ‏ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا یَعْنِی عَلِیّاً وَ أَوْلَادَهُ الْأَئِمَّةَ ع إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ ثُمَّ وَصَفَهُمُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَالَ‏ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُم‏ راکِعُون...‏»؛

 منظور از اولی بودن این است که در امورتان و حتی درباره خودتان و اموالتان، بر شما ولایت دارد. و منظور از «کسانی که ایمان آورده‌اند» علی و فرزندانش، است. آنها امام هستند تا روز قیامت. سپس خدا آن امامان را این طور توصیف کرده که نماز برپا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌دهند.

2 سال پیش

بخش دوم »» 

 

حمایت و پشتیبانی:

ورزش کنید ورزش یک عامل ضد افسردگی است.

به طور روزانه مدتی در معرض نور خورشید قرار گیرید.

افزایش آندروفین های مغز جهت از بین بردن غم و اندوه در 90 درصد زنان مفید بوده است.

ماهی و روغن ماهی به درمان افسردگی کمک می کند.

یافته های محققین نشان می دهد که ماهی و خصوصا روغن حاصل از آن منبعی بسیار غنی از مواد مغذی بخصوص اسیدچرب امگا 3 می باشد. اسیدهای چرب امگا 3، روغن های غیر اشباعی هستند که بدن نمی تواند آنها را بسازد و عمدتا از غذاهای دریایی مشتق می شوند.

میزان پراکندگی افسردگی در جوامعی که مقدار فراوانی ماهی مصرف می کنند، بسیار کم است در تحقیقی که در انگلستان انجام شد، مشاهده گردید، مادرانی که در دوره بارداری مقدار زیادی ماهی مصرف می کردند، نسبت به مادرانی که ماهی مصرف نداشتند یا بسیار کم استفاده می کردند، کمتر به افسردگی بعد از وضع حمل دچار می شدند.

افرادی که دچار افسردگی می باشند با استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل که در آن 3 2 بار در هفته از ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی ماکرو (خال مخالی)، شاه ماهی و ساردین گنجانده شده است میزان افسردگی و اضطراب شان کاهش یافته و احساس بهتری می کنند.

اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 و امگا 6، نقش مهم و اساسی را در تنظیم مواد شیمیایی مغز دارند. مقادیر پایین اسید چرب امگا 3 و یا مقادیر بالای اسید چرب امگا 6 (در روغن های گیاهی مانند روغن ذرت و روغن دانه سویا)، به عبارتی عدم تعادل بین اسید چرب امگا 3 و امگا 6 با بروز افسردگی ارتباط دارد. در رژیم های آمریکایی اسید چرب امگا 6 نسبت به امگا 3 بالاتر است خوردن غذاهای غنی از اسید چرب امگا 3 باعث تعادل بخشیدن به این نسبت و در نتیجه رفع علائم افسردگی می گردد.

اسید چربی که بیشترین تأثیر مستقیم را روی بهبود و پیشرفت عملکرد مغز دارد، DHA(دکوزاهگزانوئیک اسید) است. DHA در قسمتی از مغز که سلول های عصبی با یکدیگر بیشترین تماس را دارند و سیگنال های عصبی را به قسمت جلو و عقب مغز می فرستند، متمرکز و تغلیظ می شود. DHA در واقع دیواره اعصاب را می سازد. بدن ما توان ساختن DHA را ندارد، آن را باید از طریق منابع غذایی به دست آوریم.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: «ما آنچه که می خوریم هستیم» به عبارتی سلول های عصبی ما وابسته به چیزی هستند که از آن تغذیه می شوند.

2 سال پیش

با عرض سلام و احترام

 

طرح تغذیه ای ضد افسردگی

کمبودهای تغذیه ای همیشه منجر به افسردگی می گردند به منظور پیشگیری از آن موارد زیر رعایت گردد:

1. حداقل 15 درصد کل انرژی دریافتی از پروتئین تأمین می شود اسیدهای آمینه حاصل از پروتئین برای ساختن سروتونین ضروریست و سروتونین سبب جلوگیری از بروز افسردگی و بیخوابی است.

2. مصرف روزانه سالاد سبز و جوانه گندم و دانه کدو حلوایی و استفاده از روغن کانولا و لیمو به عنوان سس سالاد توصیه می گردد.

3. مصرف چهار واحد دیگر از سبزیجات و غلات سبوس دار به صورت روزانه و استفاده از غذاهای غنی از کلسیم، پتاسیم، آهن و منیزیم و ویتامین های گروه B که معمولاً در بیماران دچار افسردگی، پائین است.

4. از غذاهای شکردار (فرایندشده) و کافئین پرهیز نمایید، مخصوصا اگر افسردگی هیپوگلیسمیک دارید.

5. غذاهای حاوی امگا 3 را به رژیم تان بیافزایید و از ماهی استفاده کنید.

6. مقدار فراوانی آب مصرف کنید کم آبی اغلب با افسردگی مرتبط است.