Loading...
دانشنامه

رشد بورس و عدم ارتباط اون با تورم

با سلام و درود فراوان خدمت دانشگاهیان و فرهیختگان گرامی

برای یکی از دوستان این شبهه پیش اومده که رشد بورس موجب افزایش نقدینگی و به تبع اون، افزایش تورم میشه. در این ارتباط لازم میدونم توضیحاتی خدمت دوستان ارائه بدم.

سهام شرکتهای سهامی عام دارای ۳ نوع ارزش هستن :

۱- ارزش اسمی

۲- ارزش واقعی

۳- ارزش بورسی

ارزش اسمی سهام، ارزشیه که بر اساس میزان سرمایه شرکت مربوطه تعیین میشه که عبارته از ماحصل تقسیم سرمایه شرکت بر تعداد سهام.

ارزش واقعی سهام ارزشیه که بر اساس فعالیت های اقتصادی شرکت در طول سال مالی تعیین میشه و درصورت مثبت شدن ترازنامه پایان سال شرکت، افزایش پیدا میکنه.

ارزش بورسی سهام هم ارزشیه که سهام شرکت در بازار بورس اوراق بهادار داره و با ارزش واقعی سهام ارتباط مستقیم داره. مثبت شدن ترازنامه پایان سال شرکت موجب افزایش ارزش واقعی و ارزش بورسی سهام میشه.

این نکته رو هم لازمه عرض کنم که افزایش سرمایه شرکت «بدون افزایش تعداد سهام» هم هر سه ارزش فوق رو افزایش میده.

غیر از حالت افزایش ارزش واقعی و سرمایه شرکت که موجب افزایش ارزش بورسی سهام میشن، مقولات دیگه ای از قبیل کاهش ارزش پول ملی، حمایت دولت از بازار بورس از طریق عرضه سهام شرکتهای دولتی در بورس، افزایش تعداد شرکتهای سهامی عام فعال در بورس، افزایش تعداد سهام شرکتهای سهامی عام و عرضه اونا در بورس هم میتونن موجب مثبت شدن شاخصهای بورس و افزایش ارزش سهام عرضه شده در بورس بشن.

رشد بازار بورس ممکنه موجب این اشتباه بشه که افزایش ارزش سهام در بورس، موجب افزایش نقدینگی و تورم میشه؛ اما باید عرض کنم که رشد بورس به هیچ‌ وجه ارتباطی با افزایش نقدینگی نداره چون خروج سرمایه از بورس بدواً مستلزم فروش سهام مربوطه هستش و فروش سهام هم یعنی ورود سرمایه به بورس به اندازه سرمایه ای که بدلیل فروش سهام از بورس خارج شده. به عبارت دیگه، اگه سهام یه شرکت سهامی عام فعال در بورس، ۱ میلیون تومان باشه و ارزش این سهام به هر دلیل به ۱ میلیارد تومان برسه و سهامدارهای شرکت قصد خارج کردن سرمایشون از بورس رو داشته باشن، باید سهامشون رو در بورس به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگه ای بفروشن تا سرمایشون به دستشون برسه، خریدار سهام هم به همون میزان سرمایه وارد بورس میکنه و توازن در بازار واقعی برقرار میشه و نقدینگی‌ مازادی وارد چرخه اقتصادی نمیشه تا تورم ایجاد کنه، پس رشد بورس ارتباطی با افزایش نقدینگی و تورم نداره و ارزش بورسی سهامی که مثلا قبلا ۱ هزار تومان بوده اگه حتی به دهها میلیارد تومان هم برسه، حتی به میزان ۱ ریال هم تاثیری رو میزان نقدینگی موجود در چرخه اقتصادی نمیذاره.

حقوق مالیه حقوق عمومی

خیلی خوب توضیح دادین .تشکر 

اگه میشه بحث افزایش سرمایه شرکت ها هم توضیح بدیدن؟

 


1

تشکر لطف دارید

مقوله افزایش سرمایه شرکتها بیشتر با حوزه حقوق تجارت ارتباط پیدا میکنه و دوستانی که در رشته حقوق خصوصی تحصیل میکنن بهتر اطلاع دارن.

بطور خلاصه خدمتتون عرض کنم که برای تشکیل شرکتهای تجاری میزان حداقل سرمایه اولیه لازمه که مقدارش طبق قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷، برای شرکتهای سهامی خاص، ۱۰۰ هزار تومن و برای شرکتهای سهامی عام، ۵۰۰ هرار تومن هستش.

شرکتهای سهامی به شرط رعایت مقررات مذکور در بخش ۸ قانون فوق، میتونن با تصویب مجمع عمومی فوق العادشون، به افزایش سرمایشون اقدام کنن.

افزایش سرمایه هم به یکی از طرق زیر انجام میشه :

- افزایش مبلغ اسمی سهام موجود شرکت

- صدور اوراق سهام جدید و فروشش به افراد از طریق پذیره نویسی در بانک یا بورس (درمورد شرکت‌های سهامی عام)


1

بسیار عالی.


1

سپاس فراوان برای شرح روان و ساده ی شما درباره ی بازار بورس.


1

 خواهش میکنم، لطف دارید


1

توضیحاتتون خوب بود فقط اینکه ما اصطلاحی مانند ارزش بورسی نداریم

ارزش ها شامل ارزش دفتری،ارزش ذاتی و ارزش بازاری می باشد.

با سپاس


0

با تشکر از توضیح تکمیلی شما، اصطلاح «ارزش بورسی» سهام شرکتهای سهامی، اصطلاحیه که در حقوق تجارت و حقوق مالی کاربرد داره.


0

مقوله دیگری که باعث افزایش ارزش بورسی شرکت می شود ارزش جایگزینی است که یادتان رفت بگویید


0

مطالب بنده در چهارچوب حقوق مالیه و حقوق تجارت بودن، از نقطه نظر حقوق تجارت، سهام شرکتهای سهامی عام، همون سه نوع ارزش رو که عرض کردم دارن.


0

بنظرم کار نیاز به‌ ویرایش داره، خیلی محاوره ای نوشتید


0

بسیار عالی

تشکر

ولی موارد گفته شده کافی نبود


0

لطف دارید جناب دستان، مقولات مربوط به بازار بورس اوراق بهادار و مسئله تورم، موضوعات بسیار پیچیده و بغرنجی هستن که تو شبکه های مجازی امکان بحث و فحص کامل پیرامونشون وجود نداره، اینجاها صرفا میشه به کلیات اشاره کرد.


0

هجوم افراد عامی، بدون دانش و تازه کار در بازارها با هدف سوداگری فقط سبب تولید و افزایش حباب شده، که در نتیجه ایجاد تورم و بالارفتن قیمتها را در بردارد. این اعمال نه تنها برای عامه مردم مضر بوده و در ناتوانی دولت بر اجرای برنامه هایش نقش بازی میکند. در نهایت به باخت  سرمایه گذاران بی تجربه و فاقد دانش می انجامد


0

کاملا درست می‌فرمائید جناب کرجی، فعالیت در بازار بورس اوراق بهادار مستلزم دانش و تجربه بسیار بالائیه. برای فعالیت در بورس باید بصورت تمام وقت تحولات داخلی و خارجی رو دنبال کرد، کوچکترین تصمیمات اقتصادی دولت رو زیر نظر داشت و همچنین از موازنه بازار سهام اطلاع کامل حاصل کرد.


0

بسیار عالی بود

اما خودتون بهتر میدونید منم دوره بورس گزروندم مشکات در ایران زیاده متاسفانه


0

به نظر من بورس یک ابزاری در اختیار سیاستمداران برای کنترل بازار هست


0
برای ارسال پاسخ شوید.