به نام خدا

مختصری درمورد دانشگاه بوعلی سینا همدان  

     سلام J

من از سال ۹۷ توی دانشگاه بوعلی سینا همدان در رشته مهندسی صنایع در حال تحصیل هستم. در ادامه قصد دارم شما رو با دانشگاه خودمون بیشتر آشنا کنم. میگم خودمون چون اهل همدان هم هستم!

     محیط دانشگاه

دانشگاه بوعلی جز وسیع‌ترین دانشگاه‌های ایران محسوب میشه. من خودم قشنگ دو هفته طول کشید که دانشگاه رو یاد بگیرم.

دانشگاهمون جوریه که علاوه بر فضای اصلی دانشگاه، چون پایین دامنه کوه قرار داره از سمت بالای دانشگاه (جنوب

جغرافیایی) به باغ‌های اطراف گنجنامه منتهی میشه و خب یکی از خوش آب و هواترین جاهای شهر محسوب میشه؛ چون هم به یک محیط عالی نزدیک هست و هم فضای بزرگی رو با تردد کم ماشین‌ها داره. در فصل بهار طبیعتی بکر و سرسبزی داره و توی فصل سرما هم محیط برفی دست نخورده... همچنین دو تا دریاچه کنار هم داره که حتی محل ماهی‌گیری هم هست!

از حیواناتی که توی دانشگاه هم هستن نمیشه گذشت؛ از سگ و گربه تا لاکپشت و جوجه تیغی و روباه توی دانشگاه هستش...

 

     خوابگاه

دانشگاه بوعلی حدود ۱۳ هزار دانشجو توی مقاطع مختلف داره که خب طبعا اکثرشون از دوستان غیر بومی هستن. پس خوابگاه‌های زیادی رو داره. یه سری از این خوابگاه‌ها درون دانشگاه هستند و یه سری بیرون دانشگاه. از اونجایی که حدود ۷۸ ورودی‌‌های ۹۸ دانشجوهای خانم بودند، یکم تغییرات توی خوابگاه‌های داده شد و دو تا از خوابگاه‌های خانم‌ها بیرون دانشگاه هستند و فقط یکی از خوابگاه‌های آقایان داخل دانشگاه هستش. (البته تمام این توضیحات برای دانشجوهای کارشناسی هستن). وضعیت خوابگاه‌ها طبق گزارش‌های مسئولین مطلوبه اما خب باید از قول دانشجویان خوابگاهی هم شنید. من خودم طی این دوسال، در مجموع حدود دو هفته کامل توی خوابگاه بودم (خوابگاه شهید بهادربیگی). این خوابگاه قبلا بلوک مسکونی بوده و تغییر کاربری داده شده. خب ازین نظر که قبلا محیط مسکونی بوده، شبیه خونه‌ست تا خوابگاه! اما خب امکاناتش رو باید بیشتر کنند! از خوابگاه‌های دیگه‌ای که من بودم داخلش، خوابگاه غدیر هستش که داخل دانشگاه می‌باشد. محیط خونگی به نسبت بهادر بیگی نداره اما از نظر امکانات بهتر هستش.

 

     امکانات رفاهی- تفریحی

از اون جایی که محیط دانشگاه بزرگه، اتوبوس‌هایی استفاده میشه برای انتقال دانشجوها. این طوری که قبل از هر کلاس، سه تا سرویس به فاصله‌ی ۱۰ دقیقه حرکت می‌کنند و برای خوابگاه‌های بیرون از دانشگاه هم سرویس‌هایی هستش که به فاصله‌ی ۳۰ و ۴۰ دقیقه از تایم شروع کلاس حرکت می‌کنند.

استخر دانشگاه هم بعد از تعمیراتش از ابتدای سال تحصیلی ۹۸ شروع به فعالیت کرد. که توی هفته ۴ تا سانس در اختیار دانشجویان هستش. کیفیت آب استخر هم توی سطح خوب و حتی خیلی خوب هستش. همچنین سالن‌های ورزشی متعدد و زمین چمن مصنوعی و طبیعی هم در اختیار دانشجوبان قرار می‌گیره. بخش جالب بعدی زورخونه دانشگاست، که با حضوری پهلوون‌های واقعی و حالت آموزشی داشتن واسه دانشجوها و کارکنان‌، از نقاط قوت دانشگاه به حساب میاد.

به خاطر وسعت دانشگاه و همچنین داخل شهر بودن دانشکده هنر و معماری، سه تا سلف وجود داره. سلف مرکزی که دو وعده وعده غذایی و همچنین در دو منوی مختلف (با قرارداد بستن با شرکت خصوصی، سه منو وجود داره) غذا تهیه می‌شود. سلف هنر و معماری که داخل دانشکده مربوطه هست هم این چنین است اما سلف سوم دانشگاه که داخل دانشکده علوم پایه هستش، به صورت تک منویی و فقط وعده ناهار فعال هست.

 

ارتباط با مسئولین

راه ارتباط با مسئولین وجود داره اما به شخصه برخوردی با مسئولین مرتبه بالای دانشگاه نداشتم. برخورد مسئولین آموزشی به طور کلی نمره ۸۰ از ۱۰۰ را از نظر من داره.

 

 

تشکل ها و فعالیت های دانشجویی
توی هر دانشکده و رشته انجمن های علمی هستن که فعالیت هایی هم دارند. از برگزاری اردوها تا دوره‌های آموزشی مختلف هم از فعالیت‌هاشون به حساب میاد. اما جو کلی علمی دانشگاه در بعضی از رشته‌ها قابل پیشرفت هستش و دانشجوها نباید خودشون رو محدود به جو دانشگاه ببینند و خودشون رو صرفا  با دانشجوهای دانشگاه مقایسه نکنند.

 

استادان
اساتید مطرح و به نام کشوری در دانشگاه هستند و موجب افتخار دانشگاه نیز؛  همچنین اساتید هیئت عملی و دیگر اساتید دانشگاه به نظر بنده نمره ۹۰ از ۱۰۰ را می‌گیرند.

 

     توصیه برای انتخاب دانشگاه

دانشگاه خوب باشه تاثیر داره توی روند دانشجویان و همین طور اگه بد باشه... ؛ اما در آخر این ما دانشجویان هستیم که تعیین می‌کنیم قدم بعدی زندگیمون چی و کجا باشه. توی نوشته‌های بالا سعی کردم دوستانه توضیح مختصری درمورد دانشگاه بدم

که خب قطعا نمیشه همه چیز رو بیان کرد (چه خوبی‌ها و چه نقاط ضعف). و در آخرِ آخر هم پیشنهاد می‌کنم که اگه شرایطش رو دارید، حتما بیاید دانشگاه ما.

 

  پایان

  سهیل جمشیدی

 

 


1