با عرض سلام و احترام.
کژال یوسفی هستم. دانش‌آموخته‌ی کارشناسی فیزیک هسته‌ای و دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک بنیادی دانشگاه رازی.
من سال 1390 تحصیل در دانشگاه رازی در مقطع کارشناسی را شروع کردم و الان در حال تحصیل در مقطع ارشد هستم.

دانشکده علوم پایه یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های دانشگاه رازی است و گروه فیزیک رازی نیز از گروه‌های آموزشی قدیمی این دانشگاه می‌باشد.

جو دانشکده
به تجربه‌ی شخصی فضای این گروه را بسیار دوست داشتم چراکه فضای مناسبی هم برای فعالیت‌های درسی و هم فعالیت‌های علمی خارج از درس با کمک اساتید این گروه آموزشی به وجود آمده است.

محل برگزاری کلاس‌ ها
کلاس‌های رشته فیزیک عموماً در ساختمان اصلی دانشکده علوم پایه و نیز ساختمانی موسوم به ساختمان کلاسی برگزار می‌شود.

امکانات
امکانات کلاسی با وجود ارتقای نسبی در سال‌های اخیر همچنان دارای کاستی‌هایی است که نیازمند مرتفع شدن از سوی مسئولین دانشگاه می‌باشد. مشکلاتی از قبیل سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب، عدم نقشه راهنما در قالب چارت جهت راهنمایی دانشجویان جدید الورود برای سهولت در پیدا کردن کلاس‌ها، تخته‌ها و صندلی‌های گاهاً نامناسب.
تلفیق کتابخانه اختصاصی دانشکده علوم با کتابخانه مرکزی دانشگاه نیز یکی از مشکلاتی بود که موجبات نارضایتی بسیاری از دانشجویان دانشکده علوم پایه را فراهم آورد چراکه سهولت دسترسی به کتاب‌های تخصصی رشته‌های علوم پایه را کمرنگ کرد.
 

تشکل‌ها و فعالیت‌های دانشجویی
با این حال یکی از مواردی که دانشکده علوم در انجام آن به خوبی ایفای نقش کرده است توجه به انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی است. اختصاص پشتیبانی و فضای مناسب به انجمن‌های علمی و پشتیبانی سریع و دقیق نسبت به تجهیز اتاق‌ها و سایز نیازمندی‌های انجمن‌ها از مواردیست که به تجربه‌ی شخصی به عنوان دبیر انجمن علمی دانشجویی فیزیک آن را مساعد دیده و از این جهت تلاش مسئولین مربوطه در حوزه ریاست را شایسته‌ی تقدیر می‌دانم.

درباره استادان
دانشکده علوم پایه اساتید برجسته‌ای در سطح کشور و نیز جهان دارد. پروفسور مجتبی شمسی پور و پروفسور مهدی خدایی، پروفسور محمدوحید تکوک، از چهره‌های شناخته شده‌ی دانشکده علوم پایه می‌باشند. 

توصیه برای انتخاب رشته
به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته فیزیک را دارند توصیه می‌کنم تنها با علاقه وارد این رشته شوند چراکه تحصیل بدون علاقه به دلیل سختی‌های این رشته ممکن است با بن بست مواجه شود. فیزیک، انگیزه‌ی کافی جهت ادامه می‌طلبد و تنها شرط موفقیت در آن داشتن پشتکار و نیز رویاهای بلند است.

 


0