بنده از سال 1397 در رشته علوم و مهندسی آبخیز در دانشگاه یزد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل می باشم. در زیر توضیحی درمورد گروه مرتع و ابخیزداری ارائه می دهم:

جو دانشکده
 جو دانشکده (با توجه به اینکه رشته های خیلی زیادی ندارد) بسیار صمیمی می باشد و تمالم مسئولین دانشکده براین اساس اکثر دانشجوها را می‌شناسند و روابط بسیار گرم و صمیمی بین دو طرف برقرار است. البته خب برخی اوقات یکسری استثناها نیز وجود دارد.

ارتباط دانشجویان با هم و با استادان
 همچنین جو بین دانشجویان با هم نیز تا حدودی صمیمی است و احترام زیادی بین دانشجویان وجود دارد. با توجه به کم بودن تعداد رشته ها بنابراین تعداد دانشجوهای اساتید نیز به تبع کمتر می باشد و تا حد زیادی شما میتونید هر وقت که بخواهید استاد مورد نظر خود را در دانشکده و اتاق خودشان بیابید. اصلا مثل برخی اساتید نیستند که حتما باید از قبل از جند روز پیش وقت بگیرید  و ...

امکانات دانشکده
 دانشکده امکانات مکفی لازم را دارد: آزمایشگاه ها، کلاس های مورد نظر، سایت و ... و همه این ها در یک ساختمان می باشد و به صورت یک مجموعه است و نیازی نیست شما برای کلاس عملی چند کیلومتر به جای دیگری تشریف ببرید. نهایتا از طبقه همکف تشریف میبرید طبقه اول و بالعکس.

امکانات دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد تا حدودی خوب می باشد ولی خب مثل تمام دانشکده ها یکسری کمبودهایی دارد. مثلا: امکانت خیلی کاملی (در حد اعلا) در آزمایشگاه ها وجود ندارد، دانشکده نماز خونه مناسبی ندارد و...

فعالیت های دانشجویی و تشکل ها
 انجمن های علمی دانشکده که مربوط به هر گروه آموزشی هستند در دانشکده فعال می باشند و برنامه های را مختلفی اجرا می نمایند ولی با توجه به اینکه تشکل ها مستقیماً زیر نظر امور فرهنگی فعالیت می کنند، حوزه فعالیت آن ها در کل دانشکده بوده و مکانی نیز که برای آن ها در نظر گرفته شده در بخش های دیگر دانشگاه هست.

درباره استادان
 اساتید بسیار با تجربه و تراز اولی در دانشکده و گروه قرار دارند به طوری که تعدادی از آن ها دارای درجه استاد تمامی هستند. همچنین اساتیدی می باشند که جز پژوهشگران برتر کشوری و درس خوانده در دانشگاه های معتبر خارجی می باشند و در کل از نظر اساتید به ویژه گروه مرتع و آبخیزداری هیچ گونه کم و کسری ندارد.

توصیه برای انتخاب رشته و دانشکده
 
در نهایت توصیه بنده به تمام عزیزان این است که اول با علاقه رشته و محل تحصیل خودشان را انتخاب کنند و بعد از علاقه  حتما تحقیقات لازم را انجام دهند در مورد اون موضوع. بسیاری از دوستان هستند که به خاطر فلان استاد یا به خاطر فلان شهر رشته و جایی را برای تحصیل انتخاب می کنند و وقتی قبول می شوند می بینند که کاملا اشتباه می کردند، بنابراین لازم است که علاقه و تحقیق حتما در این مورد مد نظر قرار بگیرد.


0