دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریزبا رنکینگ درجه یک دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور، دارای سه مجتمع جداگانه است:
یک - مجتمع رشته‌های پزشکی، واقع در میدان منظریه پشت اداره ورزش وجوانان .
دو - مجتمع شماره دو واقع در جاده باسمنج که شامل دانشکده دامپزشکی و رشته‌های پیرامون آن و مجهز به پیشرفته‌ترین واحدهای آزمایشگاهی می‌باشد. سه - مجتمع شماره یک، با نام مجتمع آیت ا... هاشمی رفسنجانی، واقع در ابتدای اتوبان پاسداران از سمت تهران می‌باشد و در اذهان عمومی شهروندان تبریز داشگاه آزاد فقط همینجاست.
دارای سه ورودی از ضلع جنوبی و شرقی با دو محدوده پارکینگ مستقل، فضای سبز نسبتا وسیع زمین‌های چمن فوتبال و سالن‌های ورزشی سرپوشیده، بانک ملی، سلف سرویس غذاخوری، مسجد، ساختمان مستقل اداری و آموزشی، ساختمان مستقل دایره امتحانات و نهاد رهبری، کتابفروشی، واحد انتشارات، کتابخانه مرکزی بسیار مجهز با کتب به‌روز مشهور به واحد پژوهش و مجهز به سالن همایش و آمفی تئاتر، رستوران مستقل، چهار ساختمان اصلی آموزشی مشهور به
اول:
  دانشکده مکانیک و برق بانضمام آزمایشگاههای تخصصی برق و مکانیک ( شهید باکری)،
دوم: دانشکده فنی و عمران ( علامه طباطبایی)،
سوم: دانشکده مدیریت، حسابداری و معماری و هنر ( علامه امینی)،
چهارم: دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی، حقوق، روانشناسی و علوم تربیتی (علامه جعفری) می‌باشد.

دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی: دارای اساتید بسیار مجرب و کارآزموده و امکانات قوی آزمایشگاهی و سه واحد مستقل لابراتوار مجهز زبان در رشته‌های انگلیسی (مترجمی، ادبیات، آموزش)، فرانسه، فارسی و عربی می‌باشد. 
فعالیت‌های دانشجویی
تشکل‌های دانشجویی و بسیج دانشجویی و تشکل‌های علمی- پژوهشی و کاربردی و انجمن‌های علمی در آن فعال  است.

خوابگاه‌ها
به دلیل بومی بودن، بنده از وضعیت اسکان دانشجویان خبر دقیق ندارم ولی پانسیون‌های زیادی در اطراف دانشگاه و در سطح شهر با قیمت‌های مناسب با قابلیت‌ دسترسی به دانشگاه وجود دارد. 

تردد به دانشگاه
ایستگاه اتوبوس دانشجویی مستقر در جلوی درب دو و اتوبوس‌های شرکت واحد دانشجویان را به فلکه دانشگاه در ضلع جنوبی دانشگاه سراسری تبریز واقع در ابتدای بلوار 29 بهمن و نزدیک به چهارراه مشهور آبرسانی و بالعکس می‌رسانند. به دلیل سربالایی بودن، جلوی درب شماره یک (یا درب اصلی) مینی بوس‌های رایگان جهت حمل و نقل دانشجویان وجود دارد. دانشجویانی که دچار محدودیت حرکتی می‌باشند می‌‍توانند با ارائه مدارک لازم به واحد حراست فیزیکی کارت تردد اخذ کنند و با خودروی شخصی وارد محوطه‌ی اصلی دانشگاه شوند.

واحد برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
غیر از توانمندی‌های علمی دانشگاه و فعالیت‌های دانشجویان، از دیدگاه بنده معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد تبریز، حاج آقا وحیدی مهر به عنوان حافظ کل قرآن کریم با ایجاد فضای مناسب ارتباطی، الگوی اخلاقی دانشجویان هستند.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز آقای دکتر عزیز جوانپور هروی می‌باشند.

راههای ارتباط مجازی با دانشگاه آزاد اسلامی تبریز :  http://www.iaut.ac.ir/

امکانات درمانی
بیمارستان امام سجاد ( ع ) به عنوان یکی از مجهزترین مراکز درمانی شمال‌غرب متعلق به دانشگاه آزاد تبریز می‌باشد که علاوه بر پوشش دادن آموزش دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه آزاد تبریز، خدمات قابل توجهی نیز به دانشجویان در امور درمانی ارائه می‌دهد.  

 


0