بنده دانشجوی رشته کارشناسی ارشد حقوق عمومی ورودی سال 1397 در دانشگاه شیراز هستم.

دانشگاه شیراز یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور است و یک دانشگاه مادر محسوب ‌می‌شود که بسیاری از رشته‌ها و گرایش‌ها را در خود جای داده است. برخی از رشته‌های آن در کشوراز لحاظ علمی بسیار قوی می‌باشند.

درباره خوابگاه
معمولا به همه دانشجویان غیر بومی خوابگاه تعلق می‌گیرد. من هم به علت غیر بومی بودن ساکن خوابگاه هستم. چند خوابگاه در داخل خود دانشگاه، مخصوص آقایان و چند خوابگاه هم مخصوص بانوان می‌باشد. علاوه بر آن خوابگاه‌هایی در بیرون از فضای دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد. دانشگاه شیراز یکی از بزرگترین خوابگاه‌های کشور یعنی خوابگاه مفتح (با ظرفیت حدود دوهزار نفر) را در اختیار دارد.

امکانات خوابگاه
برخی خوابگاه‌ها دارای سالن بدنسازی و مکانی برای مطالعه و سالن ورزشی هستند و این نکته را نیز نباید فراموش نمود که برخی خوابگاه‌ها در سال‌های دور ساخته شده‌اند و به نوسازی و تعمیرات اساسی نیاز دارند.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه
دانشگاه در نزدیکی یکی از ورودی‌های شهر، یعنی دروازه قرآن قرار دارد و رو به روی میدان ارم(باغ ارم) می‌باشد. برخی از دانشکده‌ها مثل علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، حقوق و علوم سیاسی در داخل دانشگاه قرار دارد، اما برخی از دانشکده‌ها مثل دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده کشاورزی، هنر و معماری در بیرون از فضای اصلی دانشگاه و در نقاط متفاوت شهر شیراز قرار دارند.

تردد به دانشگاه
برای رفتن به برخی از دانشکده‌ها اتوبوس در داخل دانشگاه وجود دارد و در درب ورودی دانشگاه اتوبوس‌هایی است که دانشجویان را به سمت دانشکده‌های داخل دانشگاه و خوابگاه‌ها می رساند.

ارتباط با مردم شهر و مسئولان دانشگاه
مردم شهر شیراز مردمی بسیار خون گرم، مهربان و خوش اخلاق هستند که بنده در برخورد با آن‌ها لذت زیادی برده‌ام. مسئولین دانشگاه نیز به نسبت رفتار محترمانه‌ای با بنده داشته‌اند، هر چند مشکلات و معضلاتی نیز در رابطه با روابط دانشجویان و مسئولین وجود دارد.

امکانات
این دانشگاه امکانات علمی از جمله آزمایشگاه و رصد خانه و چندین کتابخانه و  همچنین اساتید معتبر را داراست.

این دانشگاه امکانات رفاهی مانند: چندین خوابگاه، سالن استخر، جکوز، بدن سازی، زمین فوتبال، چندین سلف غذا خوری و تهیه غذای درون دانشگاهی(با کیفیت غذایی بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دیگر)، بازارچه درون دانشگاه، اینترنت مخصوص دانشجویان (با داشتن سقف محدودیت)، سرویس اتوبوس به دانشکده و خوابگاه را داراست. اما باید توجه داشت که ضعف‌هایی هم به لحاظ امکاناتی در سال‌های اخیر دارد مانند عدم رسیدگی مناسب به خوابگاه، سقف محدودیت اینترنت.

انجمن ها و تشکل های دانشجویی
تشکل‌ها و انجمن‌های بسیاری در دانشگاه و در دانشکده‌ها وجود دارد.هم انجمن‌های علمی و هم تشکل‌های فرهنگی و سیاسی مختلف مانند: بسیج و انجمن اسلامی دانشجویان،انجمن فرهنگ و سیاست، انجمن وفاق و توسعه، جامعه اسلامی و کانون‌های تئاتر و موسیقی و... .


0