کارشناسی
جغرافیا
دانشگاه سیستان و بلوچستان
7 ماه پیش

سلام راه های حفاظت از محیط زیست عبارتنداز 

 • استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی

سعی کنید به جای کیسه های پلاستیکی، از ساک ها و کیسه های پارچه ای در اندازه های متفاوت و کاریرد های گوناگون استفاده کنید.  هنگام خرید از فروشگاه ها، به کیسه های پلاستیکی، نه بگویید و همیشه کیسه های پارچه ای خود را همراه داشته باشید. به این ترتیب زباله کمتری تولید می شود و پلاستیک کمتری وارد چرخه طبیعت می شود.

مطلب مرتبط: زباله پلاستیکی ؛ چگونه با این دشمن محیط زیست مقابله کنیم؟

 • استفاده از ظروف تجزیه پذیر و چند بار مصرف

به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف، می توانید ظروفی که چندین بار قابل استفاده هستند، به کار ببرید. همچنین به جای استفاده از بطری های آب معدنی، می توانید قمقمه داشته باشید و به بطری های یک بار مصرف، نه بگویید.

آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان

آموزش حفاظت از محیط زیست به کودکان

 • جمع آوری زباله ها

زباله ها را در طبیعت رها نکنید. زباله ها هم موجب تخریب زیبایی بصری طبیعت و هم تجمع موجودات موذی و گسترش بیماری ها می شوند. سعی کنید هنگامی که قصد ترک کردن مکانی را دارید، پاکیزه تر از قبل باشد. جمع آوری زباله ها و نظافت محیط زیست را باید از کودکی به فرزندانمان آموزش دهیم. در بزرگسالی دیگر نمی توان این نکات بدیهی را آموزش داد!

تفکیک زباله ها

تفکیک زباله ها

 • تفکیک زباله

تفکیک زباله های تر و خشک، کمک زیادی به حفظ محیط زیست می کند. این تفکیک شاید زمان بر به نظر برسد، اما تنها نیاز است که ۲ کیسه داشته باشید که زباله ها را از هم تفکیک کنید و کار بسیار آسانی است.

 • اسراف نکنید

در مصرف خود، صرفه جویی کنید و از هدر رفتن انرزی و مواد غذایی جلوگیری کنید. مصرف به اندازه و صرفه جویی در مصرف، موجب تولید زباله کمتر و جلوگیری از هدر رفتن منابع انرژی می شود. از پخت و پز بیش از حد پرهیز کنید تا هم زباله کمتری تولید شود و هم مواد غذایی کمتری هدر برود. پیشنهاد ما این است که از غذا های محلی استفاده کنید. به این ترتیب هم به اقتصاد آن منطقه کمک می کنید و هم از غذا هایی که پخته شده اند و آماده مصرف هستند، استفاده می کنید.

 • حفظ پاکیزگی و صرفه جویی در مصرف آب

منابع آب محدود هستند و این فقط مختص شهر شما نیست. صرفه جویی در مصرف آب و حفظ پاکیزگی منابع آب و رودخانه ها، وظیفه همه ما است. باز نگذاشتن شیر آب، خودداری از شستشوی بیش از حد، استفاده از ابزار هایی جهت کاهش مصرف آب، مواردی هستند که موجب محافظت از منابع آبی هستند. همچنین در آب رودخانه ها، برای شستشو از مواد شوینده استفاده نکنید.

زباله های پلاستیکی

زباله های پلاستیکی

 • محافظت از پوشش گیاهی و درختان

گیاهان و پوشش گیاهی، عامل تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا هستند. از شکستن شاخه درختان، چیدن گل ها، خم کردن نهال ها جلوگیری کنید و به دیگران هم آموزش دهیم. جنگل ها، ریه های زمین هستند. از آن ها محافظت کنیم.

 • استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

به منظور کاهش آلودگی، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه ها، می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. به این ترتیب دود و آسیب کمتری به طبیعت و محیط زیست تحمیل می شود. همچنین می توانید از دوچرخه های کرایه ای، برای تردد در سطح شهر استفاده کنید. استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی در مسیر های کوتاه، هم ورزش است و هم کمکی به حفظ پاکی هوا.

8 ماه پیش

تجهیزات حفاری (Drilling Tools) و انواع آن

حفاری به معنای حفر چاه تا رسیدن به مخازن زیر زمینی نفت می­‌باشد. عملیات حفاری می‌­تواند در خشکی یا در دریا انجام شده و دارای متد های مختلفی است. پس از آن که مخزن نفتی مورد اکتشاف قرار گرفت، باید از طریق حفر آن نقطه صحت این احتمال را بررسی کرد. در صورت وجود نفت عملیات استخراج نفت توسط تجهیزات حفاری آغاز می‌­گردد.

عمق چاه نفت می­‌تواند از حدود صد متر تا چندین کیلومتر باشد. به طوری که عمیق ترین چاه نفت جهان در روسیه دارای عمقی به طول 12.7 کیلومتر می­‌باشد.

در زمان های گذشته عملیات حفاری به صورت حفاری ضربه‌ای صورت می‌­گرفت. حفاری ضربه‌ای به این صورت بود که یک وزنه­ فولادی نسبتاً سنگین را به یک کابل فولادی متصل می­‌کردند و کابل به طور متناوب بالا و پایین می‌­رفت. طی این عملیات مته با برخورد به سنگ‌های عمق چاه باعث خرد شدن آن­ها می­گردید. در نهایت با خروج سنگ ریزه ها از چاه، عملیات حفاری ادامه پیدا می­‌کرد. این روش امروزه منسوخ شده و از آن استفاده نمی­‌شود.

از سال 1922 میلادی حفاری به روش دورانی ابداع شد و تا امروز از همین روش برای حفر چاه ها استفاده می­‌گردد. با پیشرفت تکنولوژی، مراحل و تجهیزات حفاری (Drilling Tools) آن هر روزه با کیفیت تر و بهتر شده اند.

لوازم و تجهیزات حفاری (Drilling Tools

عملیات حفاری دورانی به این گونه است که در سطح زمین توسط نیرو محرکه ای که به یک صفحۀ دوار داده می­‌شود. یک رشته لوله درون چاه که در انتهای آن مته قرار دارد دوران کرده و به این ترتیب سنگ‌های زیرزمینی خرد شده و چاه حفر می‌­گردد.

این عملیات نیازمند تجهیزات حفاری (Drilling Tools) خاصی است که به علت اهمیت بالا از لحاظ کارکرد و ایمنی، باید مطابق استانداردهای جهانی نصب و تعمیر و نگه داری شوند. شکل زیر یک دکل حفاری و اجزای آن را نشان می‌­دهد که هر کدام از اجزاء در ادامه توضیح داده شده اند.

دکل حفاری و اجزاء آن
دکل حفاری و اجزاء آن

لوازم به کار رفته در حفاری خود به دو دستۀ لوازم بیرون چاه و لوازم درون چاه تقسیم می‌­شوند. که در شکل بالا محل قرار گیری آن­ها مشخص شده است.

 

دکل حفاری (Oil Rig)

 
 

دکل دسته ای از تجهیزات حفاری است که جنس آن معمولا فلزی بوده و دارای اتصالات مشبک به صورت خرپایی می‌­باشد. دکل جهت ایجاد فضای کافی، حفظ و نگه داری از تجهیزات حفاری (Drilling Tools) و انتقال لولۀ به داخل و خارج از زمین، بر روی چاه نصب می­‌گردد. دکل ها باید مستحکم بوده، کاملاً بر سر چاه ثابت شوند و ارتفاع قابل قبولی داشته باشند. این ارتفاع معمولاً چیزی بین 20 تا 60 متر است.

دکل ها دارای انواع مختلف ثابت، سیار و شناور هستند. برای استخراج میادین نفتی که در دریا واقع شده اند و عمق دریا زیاد است نمی‌­توان پایه های دکل را به کف دریا متصل نمود. در چنین شرایطی از دکل‌های شناور استفاده می­‌شود که توسط تعدادی لنگر به کف دریا وصل شده و روی جریان آب دارای حالت شناور هستند.

همچنین در برخی مواقع و برای استخراج چاه های کوچک از دکل سیار استفاده می­‌شود که قابلیت جابجایی دارد و به منطقه­ مورد نظر حمل می­گردد.

 

رشته لولۀ حفاری

 

یک رشته لولۀ حفاری خود شامل اجزای مختلفی می­‌باشد.

 

Kelly

در بالاترین قسمت رشته لوله، یک لوله با مقطع مربعی (Kelly) و توخالی با طول 12.5 متر قرار دارد. یک سر آن متصل به صفحۀ دورانی و سر دیگر آن به لولۀ حفاری پیچ شده است. وظیفه­ این لوله در حقیقت ایجاد ارتباط بین اجزای درون چاه و بیرون چاه بوده. همچنین گل حفاری را از درون خود عبور داده و وارد لولۀ حفاری می­‌کند.

 Kelly
Kelly
 

لولۀ حفاری (Drill Pipe)

لوله‌های حفاری یکسری لولۀ تو خالی از جنس فولاد به طول 9 متر با قطرهای مختلف هستند. این لوله ها به دنبال هم متصل می­‌شوند و تا اعماق چاه ادامه می­‌یابند. توخالی بودن لولۀ حفاری به علت انتقال گل حفاری از درونش به اعماق چاه می­‌باشد. در انتهای پایین ترین لوله، متۀ حفاری نصب می­‌گردد. با پایین رفتن عمق چاه به ازای هر 9 متر، لوله­ بالایی متصل به Kelly از جای خود باز شده و یک لولۀ دیگر به سیستم افزوده شده و دوباره به Kelly  متصل می­‌شوند.

لوله های حفاری
لوله های حفاری
 

لولۀ خارجی (طوقه)

برای حفاظت از لولۀ حفاری و جلوگیری از خم شدن و پیچش در آن، یک لولۀ توخالی با جنسی قوی و محکم دور لوله­ حفاری اصلی قرار می‌­دهند. کاربرد این طوقه‌ها بیشتر برای لوله‌های پایینی و نزدیک به انتهای چاه می‌­باشد و از آن ها محافظت می­‌کند.

مته (Bit)

مته از دیگر تجهیزات حفاری که برای خرد کردن سنگ ها و سوراخ کردن زمین در عمق چاه می‌­باشد. مته به انتهای پایین ترین لولۀ حفاری متصل می‌­شود و خود دارای دو نوع اصلی تیغه دار (برای حفر زمین‌های نرم) و غلتکی (برای حفر زمین‌های سخت) می‌­باشد.

شناخته شده ترین مته­ غلتکی نوع سه مخروطی آن می­باشد. در این مته غلتک‌ها با زاویه 120 درجه نسبت به هم حول محور خود می‌گردند. خود مته هم همراه با لولۀ حفاری دوران 360 درجه می­‌کند. همچنین سوراخی در مته ها تعبیه شده که گل حفاری را با فشار به بیرون پرتاب می‌کند و از این طریق عملیات حفاری تسهیل می‌­شود.

مته ها پس از مدتی دچار فرسایش می­شوند و لازم است که تعویض شوند. در زمین های سخت این اتفاق خیلی سریع تر می­افتد و باید مته ها زود به زود تعویض گردند. برای هر بار تعویض مته لازم است تا رشته لوله به طور کامل از چاه خارج شود و مته در انتهای آن تعویض گردد. به همین علت تعویض مته فرایند بسیار زمان بر و سختی می­‌باشد و سرعت فرایند حفر چاه را تحت تأثیر قرار می­‌دهد.

مته های حفاری
مته های حفاری

جداره (Casing)

 

به منظور جلوگیری از ریزش دیوارۀ چاه به خصوص در اعماق زیاد، از یک سری لوله­ فولادی تو خالی استفاده می­‌شود که به آن­ها جداره می­‌گویند. این لوله ها توسط سیمان به دیوارۀ چاه چسبانده می­‌شوند.

پس از نصب اولین جداره لازم است تا مته از چاه خارج شده و با مته­ کوچکتری تعویض می‌شود. چنانچه یک جداره برای جلوگیری از ریزش دیواره چاه کافی نباشد می‌­توان دو یا سه جداره را درون هم نصب کرد.

جداره (Casing)
جداره (Casing)
 

موتورها و تجهیزات متحرک (Engines & Movable Tools)

 

به منظور تأمین حرکات لوله‌های حفاری در بیرون چاه یک سری موتور قرار گرفته است. موتورهای به کار رفته در مجاورت چاه نفت، معمولاً دیزلی بوده و به برق شهری متصل نیستند. یکی از این موتورها به یک کابل متصل شده و آن کابل از روی یک قرقرۀ آویزان عبور می­‌کند. مجموعۀ کابل و قرقره و موتور، سیستم بالابر رشته لوله نامیده می‌­شود و وظیفۀ آن بیرون کشیدن رشته لوله­‌ها از چاه یا وارد کردن آن­ها می‌­باشد. بالابر با چرخش قرقره، در رشته لولۀ متصل به کابل، حرکت عمودی ایجاد کرده و رشته لوله می‌­تواند از چاه خارج شود.

سیستم متحرک دیگر در مجاورت چاه، یک صفحۀ دورانی است که به یک الکترو موتور متصل شده است. این صفحۀ دورانی به قسمت فوقانی Kelly وصل می‌­باشد. وظیفۀ این مجموعه ایجاد حرکت دورانی در رشته لوله و مته داخل چاه می­‌باشد.

قرقرۀ بالابر
قرقرۀ بالابر
صفحۀ دوار
صفحۀ دوار
 

پمپ ها (Pumps)

 

معمولاً در عملیات حفاری سه نوع پمپ بکار برده می‌­شود: پمپ های گِل (Mud Pump)، پمپ های سیمانکاری (Cement Pump) و پمپ های جک (Pump Jack). پمپ‌های گِل وظیفۀ به گردش دراوردن گِل حفاری را بر عهده دارند. این پمپ‌ها گِل را از مخزن مخصوص گِل حفاری به درون Kelly و سپس لولۀ حفاری تا عمق چاه پمپ کرده و پس از بازگشت دوباره به مخزن بر می­‌گردانند. معمولاً دو عدد از این پمپ ها به صورت موازی استفاده می­‌شود تا در صورت خرابی یکی از آن­ها، پمپ دیگر به وظیفۀ خود عمل کند.

پمپ های سیمانکاری وظیفۀ پمپاژ سیمان به منظور جداره بندی (Casing) دیوارۀ چاه، را بر عهده دارند. همچنین Pump Jack، زمانی که فشار خود چاه برای بالا آمدن نفت به سطح زمین کافی نباشد، استفاده شده و نفت را از اعماق زمین به سطح زمین پمپاژ می­‌کنند.

پمپ گِل (Mud Pump)
پمپ گِل (Mud Pump)
جک پمپ (Pump jack)
جک پمپ (Pump jack)
 

شیر های کنترلی و تجهیزات ایمنی (درخت کریسمسChristmas Tree)

 

برای جلوگیری از فوران نفت و افزایش فشار بخار نفت خروجی از چاه، یک سری شیرهای فشار شکن و شیرهای ایمنی در خروجی چاه به صورت سری  وموازی باهم بسته می­‌شوند. این شیرها طی چند مرحله فشار نفت خروجی از چاه را تعدیل کرده و سپس وارد مخازن ذخیرۀ واقع بر چاه می­‌کنند. به علت ساختار پیچیده و شباهت این مجموعه به درخت، اصطلاحاً به آن درخت کریسمس می­‌گویند.

درخت کریسمس (Christmas Tree)
درخت کریسمس (Christmas Tree)
 

مخازن و تجهیزات تصفیه

 

بر روی هر چاه نفت، یک سری مخازن وجود دارد. یکی از این مخزن ها برای ذخیرۀ گِل حفاری است که گِل پس از بازگشت از درون چاه درون آن رفته و ناخالصی‌هایش ته نشین می­‌شود. مخازن و تجهیزات حفاری دیگری هم برای انجام عملیات تصفیه بر روی نفت خروجی از چاه وجود دارند. این تجهیزات وظیفه دارند تا گازها، نمک ها، آب و مواد اضافی را تا حد امکان از نفت خام خروجی از چاه جدا کنند.

 

8 ماه پیش

سلام

حزب سوسیال دموکرات: قدیمی ترین حزب سیاسی آلمان

حزب سوسیال دموکرات آلمان یکی از قدیمی ترین احزاب دموکراتیک جهان است و در طول تاریخ پرتلاطم اش چالش های بسیاری مانند ممنوعیت فعالیت، انشعاب حزبی و تغییر اساسی اصول و برنامه هایش را پشت سر گذاشته است.

 

هر حزبی، افسانه ای راجع به چگونگی بنیانگذاری اش دارد. حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) هم ادعا می کند که قدیمی ترین حزب دموکراتیک در جهان است. به یقین این ادعا در مورد قدمت این حزب در آلمان واقعیت دارد.

 

جنبش هایی که در آغاز به خاطر وضعیت نامناسب و حقوق انسانی (شهروندی ناچیز) به راه افتاده بودند، پس از گذشت مدت زمانی به ایجاد حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) منجر شد. کارگران آلمانی که از حقوق انسانی بسیار اندکی برخوردار بودند، علیه صاحبان کارشان دست به شورش زدند. این حقیقت که جنبش های کارگری در طول زمان با سازماندهی شکل گرفت و به یک نیروی سیاسی بالقوه تبدیل شد، تا اندازه زیادی مدیون تلاش های مردی به نام فردیناند لاسال است.

 

به تاریخ ۲۳ ماه می سال ۱۸۶۳ انجمن عمومی کارگران آلمان (ADAV) در شهر لایپزیگ تاسیس شد. یکی از اشخاصی که در راه بنیانگذاری این انجمن تلاش زیادی کرد، فردیناند لاسال نام داشت و پسر یک تاجر ثروتمند بود.

 

فردیناند لاسال، یکی از بنیانگذاران انجمن عمومی کارگران آلمان

 

اکنون، ۱۵۰ سال دیرتر، از لاسال به عنوان بنیانگذار جنبشی یاد می شود که در قرن نوزدهم به عنوان حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) شناخته شد.

 

یکی از اندک احزابی که از سوسیال دموکرات قدیمی تر است، حزب جمهوری خواهان در ایالات متحده امریکا است که نُه سال پیش از انجمن عمومی کارگران آلمان در سال ۱۸۵۴ تاسیس شد.

 

اِرهارد اِپلَر، از سیاستمداران بلندپایه حزب سوسیال دموکرات آلمان دراین باره می گوید: «پیام بنیانگذاران حزب سوسیال دموکرات این بود: «شما کارگران، اگر می خواهید تحولی در وضعیت تان ایجاد شود، باید دولت را مجبور کنید که به عنوان شهروندان این کشور حقوق یکسان و امنیت اجتماعی شما را تامین کند».

 

با کمک انجمن های کارگری و حمایت مالی اندک جنبش نوپای سوسیال دموکراتیک، کارگران روزمزد و تنگدست، برای اولین بار فرصت آموزش حرفه یی و سیاسی را پیدا کردند.

 

در آن زمان نیمی از شهروندان آلمانی سواد خواندن و نوشتن نداشتند. انتخابات آزاد و رای گیری مخفی هنوز وجود نداشت. 

 

فرانس مونته فرینگ، یکی از رؤسای اسبق حزب سوسیال دموکرات، با علاقه داستان ده مردی را تعریف می کند که کارشان «پر کردن سگرت» بود. او در این باره می گوید: «نُه تن کار می کردند و نفر دهم در مقابل آن ها می نشست و برای شان با صدای بلند از کتابی می خواند که همه باهم خریده بودند و به این ترتیب آن ها می توانستند تا اندازه ای از نظر اجتماعی و سیاسی آموزش ببینند». 

 

امروز، سوسیال دموکرات هنوز هم وعده لاسال را – دال بر این که تحرک اجتماعی از طریق آموزش ممکن است – یکی از اهداف مرکزی اش می داند. 

 

تعقیب، افراط گرایی، مقاومت

 

لاسال در نخستین اطلاعیه جنبش کارگران نوشت: «در حال حاضر ۱۰۰ هزار کارگر عضو این انجمن هستند... اما زمانی فراخواهد رسید که هرکسی آرزوی عضویت در این انجمن را خواهد کرد». 

 

این ادعای او با گذشت زمان تایید شد. در زمان امپراطوری آلمان در دوره زمانی ۱۸۷۱ تا ۱۹۱۸، این جنبش کارگری با سرعتی باورنکردنی به یک جنبش بزرگ اجتماعی با بیش از یک میلیون عضو تبدیل شد و در انتخابات مختلف یک سوم از آرای مردمی را از آن خود می ساخت. 

 

زمانه‌های دشوار: تلاشی خانه یک سوسیال دموکرات در سال ۱۸۷۹ به عنوان بخشی از قانون ضد سوسیالیستی

 

میزان بالای محبوبیت سوسیال دموکرات ها، اُتو فون بیسمارک، صدراعظم امپراطوری آلمان را واداشت که این حزب را با تصویب یک سلسله «قوانین ضد سوسیالیستی» ممنوع کند. به این ترتیب طرفداران سوسیال دموکراسی که نسبت به اتحادیه های کارگری نظری دوستانه داشتند، ۱۲ سال تمام تحت نظر گرفته شدند، مورد جاسوسی قرار گرفتند و یا مجبور به مهاجرت شدند.

 

ارهارد اپلر، سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات می گوید: «در نهایت می توان گفت که قوانین ضد سوسیالیستی حتی به (پیشبرد روند) سوسیال دموکراسی کمک کردند... سوسیال دموکرات ها (در این راه) شهید دادند و (افراد در صدر قدرت) خیلی زود متوجه شدند که نمی توانند ما را سرکوب کنند، زیرا شمار کارگران و طرفداران ما به سرعت افزایش یافت».

 

تعقیب طرفداران و اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان باعث این شد که شماری از آن ها به افراط گرایی روی آورند. شمار بسیاری از سوسیال دموکرات ها به اصول انقلابی مارکسیسم روی آوردند که از هم پاشیدگی ساختارهای کاپیتالیستی و جایگزینی آن با یک جامعه بدون مالکیت و طبقه را پیش بینی کرده بود.

 

در پایان جنگ جهانی اول در نومبر سال ۱۹۱۸، این شکاف عقیدتی به جدایی سیاسی اعضای حزب و انشعاب جنبش کارگران به دو شاخه اصلاح گرا و انقلابی منجر شد.

 

هنگامی که ویلهلم دوم، آخرین امپراطور آلمان به تاریخ ۹ نومبر سال ۱۹۱۸ استعفا داد، هر دو شاخه جنبش سوسیال دموکراتیک همزمان خواهان بنیانگذاری یک جمهوری جدید شدند.

 

به این ترتیب فیلیپ شایده مَن، سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) در پارلمان این کشور تاسیس جمهوری دموکراتیک میانه رو را اعلام کرد، در حالی که کارل لیب کِنِشت، سیاستمدار کمونیست آلمانی در برابر کاخ شهر برلین از برقراری «جمهوری سوسیالیستی آزاد» سخن زد. 

 

اما طی سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰، عنوان «سوسیال دموکراسی» با «فروپاشی» مترادف شد. آلمانی ها حکومت دموکراتیک را برای نخستین بار در سال ۱۹۱۸ و با تاسیس جمهوری وایمار تجربه کردند. اما این حکومت که اکثریت سوسیال دموکرات های میانه رو در پایه گذاری آن نقش عمده ای داشتند و از آن حمایت می کردند، از نظر سیاسی بی ثبات بود و در سال ۱۹۳۳ با روی کار آمدن نازی ها فروپاشید.

 

در زمانی که خاموشی و ترس حاکم بود، اتو ولس هتلر را سرزنش می‌کرد.

 

شرایط اقتصادی آلمان به خاطر میزان بالای بیکاری و تورم اقتصادی ناامیدکننده به نظر می آمد. نهادهای ضعیف دموکراتیک دیگر نمی توانستند در برابر صعود ناسیونال سوسیالیست ها با رهبری آدولف هیتلر مقاومت کنند.

 

با این وجود، هنگامی که قانون «اختیار تام» هیتلر «در سال ۱۹۳۳» به رای گیری گذاشته شد، همه ۹۴ عضو سوسیال دموکرات در پارلمان در مخالفت با آن رای دادند. با تصویب این قانون حکومت دیکتاتوری هیتلر جایگزین دموکراسی در آلمان شد.

 

در آن زمان، اُتو وِلس، رئیس حزب سوسیال دموکرات طی سخنرانی در پارلمان آلمان گفت: «آزادی و نیازهای اولیه زندگی را شاید بتوانند از ما سلب کنند – اما حیثیت ما را نمی توانند از ما بگیرند».

 

به نظر هانس – یوخن فُگِل، یک سیاستمدار قدیمی و بلندپایه حزب سوسیال دموکرات، رای مخالفت نمایندگان سوسیال دموکرات به قانون هیتلر در آن زمان تا به امروز یکی از بزرگترین لحظات درخشان دموکراسی در آلمان است. او گفت: «(آن زمان) همه احزاب دیگر به نفع «قانون اختیار تام هیتلر» رای دادند».

 

سوسیال دموکرات زانو زد

 

پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵، فقط نمایی از سوسیال دموکرات باقی مانده بود و در سال های پساجنگ این حزب عمدتا درگیر مشکلات درونی بود.

 

پس از این که حزب محافظه کار آلمان یک سلسله از اقدامات اصلاحی کاپیتالیستی را تصویب کرد و کشور را در مسیری قرار داد که به «معجزه اقتصادی» انجامید، سوسیال دموکرات نیز عقاید ضد کاپیتالیستی اش را تعدیل کرد و پایه های عقیدتی حزب را تغییر داد.

 

در سال ۱۹۵۹، سوسیال دموکرات در برنامه موسوم به «برنامه گودسبرگ» سیستم اقتصاد بازار را پذیرفت. اما این را هم افزود که باید مکانیزم های قوی تامین امنیت اجتماعی (برای حمایت از افراد کم درآمد و جلوگیری از گسترش فقر در جامعه) به این سیستم افزوده شود.

 

فرانس مونتِه فِرینگ، دبیرکل اسبق حزب سوسیال دموکرات «برنامه گودِسبرگ» را به مثابه تولد دوباره این حزب می داند. او گفت: «برای نخستین بار همه آن هایی که به ایده های سوسیال دموکراسی اعتقاد داشتند، برای شرکت در این برنامه دعوت شده بودند».

 

  با آغاز کار حکومت ائتلافی متشکل از احزاب سوسیال دموکرات (اس پی دی) و دموکرات مسیحیان (سی دی یو) در سال ۱۹۶۶، سوسیال دموکرات سهم عمده ای در پایه ریزی و پیشبرد توسعه اقتصادی کشور در یک دوره ده ساله را داشت.

 

در حالی که سیاستمداران نسل های گذشته حزب سوسیال دموکرات سیاست های شان را بر برابری زنان، محدود کردن کار به هشت ساعت در روز و حمایت از اتحادیه های کارگری متمرکز کرده بودند، ویلی برانت، صدراعظم آلمان و رئیس این حزب در سال ۱۹۶۹ توجهش را به صلح و آشتی با کشورهای اروپای شرقی معطوف کرده بود. 

 

زانو زدن تاریخی ویلی برانت: معذرتخواهی از پولندی‌ها به خاطر جنایات آلمان نازی.

 

برانت طی سفری به پولند در برابر «بنای قهرمانان گیتو» زانو زد. این حرکت از سوی یک صدراعظم برسر قدرت آلمان  به عنوان عذرخواهی نمادین از ملت پولند به خاطر جنایات دیکتاتوری نازی تعبیر شد. پس از آن، صدراعظم آلمان در سال ۱۹۷۱ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

 

اگون بار که به عنوان معمار سیاست های برانت در اروپای شرقی شناخته شده است، در این باره گفته است: «در آن لحظه یک احساس درونی او را به این کار واداشت. فردی که شخصا هیچ گناهی (در این زمینه) نداشت، به خاطر گناه مردمش طلب بخشش نمود».

 

بحران و آغاز جدید

 

در سال های قبل و بعد از اتحاد آلمان شرق و غرب در سال ۱۹۹۰، پایه های سوسیال دموکرات دوباره متزلل شده بود. یکی از دلایل آن نقش هِلموت کُهل، صدراعظم آلمان از حزب دموکرات مسیحی در اتحاد این دو کشور بود. پس از آن از کُهل به عنوان «صدراعظم اتحاد» یاد می شد. این شهرت به سیاستمداران حزب راست میانه دموکرات مسیحی (سی دی یو) کمک کرد که سال های متمادی بر مسندهای حکومتی تکیه بزنند.

 

فرانس مونته فرینگ، یکی از رؤسای اسبق حزب سوسیال دموکرات

 

در این میان، حزب سوسیال دموکرات تا سال ۱۹۹۸ در پارلمان آلمان نقش حزب اپوزیسیون را بازی می کرد. پس از پیروزی این حزب در انتخابات پارلمانی سال ۱۹۹۸، گرهارد شرودر، سیاستمدار این حزب، صدراعظم آلمان شد. در پی این پیروزی، حزب سوسیال دموکرات جرات این را پیدا کرد که به نوسازی ساختار حزب دست بزند. 

 

گرهارد شرودَر حزب سوسیال دموکرات را از یک حزب کارگری به یک حزب «جدید میانه رو» تبدیل کرد تا این حزب در میان کارمندان حقوق بگیر، صاحبان مشاغل آزاد و طبقه کارگر قابل انتخاب باشد.

 

با وجود این، میزان بالای بیکاری و رکود اقتصادی سوسیال دموکرات ها را واداشت که بازار کار و سیستم اجتماعی را از طریق یک طرح موسوم به «اجندای ۲۰۱۰» تغییر دهند. در پی اجرایی شدن این تغییرات، کارگران صنعتی و اشخاص کم درآمد که از طرفداران سنتی حزب بودند، به آن پشت کردند. این وضعیت باعث شد که در پایان دوره کاری شرودر در سال ۲۰۰۵، این حزب به طور جدی گرفتار بحران هویت شود.

 

آرای این حزب در سطح فدرال و در بیشتر ایالات این کشور به زیر ۳۰ درصد ریزش کرد. از آن زمان همه تلاش های این حزب برای کسب موفقیت، ثمره چندانی به بار نیاورده است.

 

ریچارد فوکس/ م. ا.

 

1 سال پیش

با سلام

آینده شغلی و بازار کار رشته آمار

در تمامی سازمان ها و ادارات ، اموری مرتبط با اعداد و ارقام وجود دارند که برای انجام آن ها نیاز به کارشناس متخصص آمار می باشد. اما از آن جا که در کشور ما ، علم آمار و کاربردهای آن به خوبی شناخته و معرفی نمی شود ، درک توانایی آماردان و افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند برای مسئولان این سازمان ها ملموس نمی باشد. از همین رو است که به جای آماردان ها از افرادی در سازمان های خود بهره می برند که تنها آشنایی مختصری با این علم داشته و یا فقط با اعداد و ارقام آشنا هستند.قابل توجه است که علم آمار ، هنوز به عنوان یک ابزار قوی در تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده نمی شود لذا فارغ التحصیلان این رشته در محیط های کاری ، از مهارت ها و دانشی که در دوران تحصیل فرا گرفته اند ، استفاده نمی کنند. این درحالی است کهبسیاری از برنامه ریزی های موشکافانه کشور را می توان از طریق روش های پیشرفته آمار انجام داد.

فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد اما همان طور که اشاره شد در بسیاری از موارد ، از افرادی غیر از فارغ التحصیلان آمار بهره می برند که این مسئله موجب کاهش بازار کار این رشته شده است. اما اگر بخواهیم به حیطه های فعالیتی بپردازیم ، می توان گفت در جهان و به ویژه در کشورهای صنعتی فرصت های شغلی بسیاری در زمینه های اقتصاد ، جامعه شناسی ، زیست شناسی ، کشاورزی ، پزشکی ، فیزیک ،شیمی ، الکترونیک و عمران وجود دارد. سازمان هایی که در این زمینه ها نیاز به متخصص آمار دارند عبارتند از :

 • سازمان برنامه و بودجه
 • مرکز آمار ایران
 • بانک ها
 • ادارات بیمه
 • مراکز صنعتی و کارخانه ها
 • واحدهای آماری وزارت خانه های مختلف (کشاورزی ، کار ، بهداشت ، اقتصاد و امور دارایی)
 • فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور
 • و …